Vtáky v záhrade: Ako sa vyhnúť škodám?

0
1742

Príchod jari so sebou prináša mnoho radosti, ale aj nástrahy, na ktoré je dobré sa vopred pripraviť. Najmä záhradkári majú neraz hlavu v smútku zo škôd, ktoré im spôsobia rôzni škodcovia. Za všetkých spomeňme vtáky a ich dopad na našu záhradu.

Dôležitosť vtákov v záhrade

Vtáky majú v prírode dôležité úlohy, ktoré je nutné brať do úvahy. Na istý čas teda odložte aj plašiče vtákov. V prvom rade je to ich schopnosť prirodzene regulovať škodlivý hmyz a hlodavce v poľnohospodárstve. Áno, tam, kde mnohokrát nepomáha ani najlepšia pasca na myši, neraz pomôžu práve vtáky. Vyše 250 druhov vtákov požiera hmyz na rastlinách, ale i z povrchu pôdy a pôdnych škodcov vyťahujú priamo zo zeme. Pre záhradkárov sú obzvlášť vítané vrany či bažanty, ktoré ničia veľký počet drôtovcov, a to najmä začiatkom jari, koncom leta i na začiatku jesene. V čase hniezdenia je veľmi užitočný aj škorec lesklý, keďže svoje mláďatá kŕmi predovšetkým hmyzom. V boji proti myšiam je zasa veľmi cenný spojenec myšiak lesný.

Za zmienku rozhodne stojí aj „práca“ sýkoriek v ovocných sadoch. Jeden pár sýkoriek môže v ovocnom sade zničiť až osemdesiat percent populácie húseníc obaľovača jablčného, čo významne napomáha dopestovaniu jabĺk v sadoch naprieč celým Slovenskom.

Škodlivosť vtákov a boj proti nim

Vtáky však poľným plodinám aj škodia. Je to najmä v jarnom období, v čase vysádzania rastlín a tiež od druhej polovice leta až do neskorej jesene.

Na jar po zasiatí poľných plodín niektoré druhy vtákov vyžierajú napučané klíčiace semená a vyzobávajú už klíčiace rastliny, čo významne znižuje počet rastlín a výsledných plodín. Vtáky hrabú semená jedno po druhom, pričom jedia nevyklíčené i vyklíčené semená, ba dokonca si pochutnajú aj na vzchádzajúcich rastlinách, čo veľmi vplýva na konečný stav úrody. Paradoxne najviac škodia tie druhy vtákov, ktoré sú inokedy nápomocné – bažanty a vrany, ale aj havrany, holuby, hrdličky záhradné a iné. V daných prípadoch veľmi zaberá odpudzovač vtákov, ktorý ich odplaší a ochráni klíčiace plodiny.

Druhé náročné obdobie, kedy vtáky opäť útočia na naše záhrady a polia, je v druhej polovici vegetácie až do času zberu. V tomto období vtákom chutia dozrievajúce aj zrelé semená plodín – za všetky spomeňme kukuricu a slnečnicu. V ovocných sadoch a vinohradoch zasa spôsobuje v čase dozrievania významné škody škorec lesklý, na ktorého mnohokrát zaberie iba plašič vtákov.

Trpezlivosť dozreté plodiny prináša, a tak sa pred začiatkom jari obrňme pevnými nervami a smelo do sadenia!