5 faktov o matracoch, ktoré ste možno netušili

0
903
5 faktov o matracoch, ktoré ste možno netušili

Každý deň na nich spíme. Dokážu nás o sny obrať alebo pomôcť k tomu, aby sme spali ako v bavlnke. Môžu nám chrbát ničiť alebo napomáhať k zdraviu chrbtice. Iste ste uhádli, že si dnes niečo bližšie povieme o matracoch. Zábavnou formou pomocou 5 faktov o matracoch sa dozviete zaujímavé informácie, ktoré ste možno netušili.

1. Tieto dva typy matracov sú najobľúbenejšie

Medzi najviac preferované matrace patria pružinové a penové. Oba typy matracov sú vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou a dokonca aj pre alergikov. Ide o matrace rýchlo sa prispôsobujúce tvaru tela. Pena i pružiny neabsorbujú vlhkosť, a preto sa v nich neusádzajú roztoče. Jediným rozdielom medzi týmito matracmi je fakt, že pružinové matrace nemôžete položiť na polohovateľné rošty.

2. Matrace sú živnou pôdou pre parazity

Zle odvetrávané, neudržiavané a staré matrace sú živnou pôdou pre rôzne parazity. Najčastejšie ide o roztoče, ktoré sa rýchlo množia vo vlhkom prostredí. Práve matrace nasiaknuté potom sú pre roztoče ideálnym prostredím. Zároveň majú v posteli dostatok potravy vo forme odlúpnutých čiastočiek kože. Okrem roztočov sa v matracoch môžu nachádzať blchy alebo ploštice.

3. Ani ten najkvalitnejší matrac bez roštu nevydrží dlho

Investovať do kvalitného matraca sa oplatí, ale ani ten najdrahší nevydrží dlho, ak k nemu nedokúpite vhodný rošt do postele. Rošt pod matracom plní viaceré funkcie. Rošty matrace podopierajú, čím zabraňujú ich deformácii. Pomáhajú rozložiť váhu tela do viacerých bodov, čo je pre matrac dôležité z hľadiska tvorby preležaných miest. Latkové a lamelové rošty matrace skvele odvetrávajú.

4. Znečistené matrace nie je možné dôkladne vyčistiť

Matrace sa nedajú prať v práčke, a preto ich len ťažko dokážete vyčistiť na 100 %. Existujú síce parné čističe, ktoré sa dostanú do hĺbky matracov, ale ani tie ich nevyčistia dôkladne. Preto sa snažte matrace chrániť, aby sa k nim nečistoty nedostali. Najviac rizikové sú tekutiny. Ich prieniku do vnútra matraca zabránite tak, že na matrac položíte vrchný matrac tzv. topper alebo chránič matraca. Obe pomôcky zakúpite v obchode matrace materasso.

5. Kedy boli vyrobené prvé skutočné matrace

Za predchodcov dnešných matracov môžeme považovať tie, ktoré boli vyrobené v 18. storočí. Išlo o pružinové matrace. Pružiny o storočie neskôr nahradil polyuretán. A na čom spávali ľudia pred 3 storočiami? Napríklad na slame, lístí, tí bohatší na kožušinách a na mechoch plnených konskými vlasmi.