Kupujete kuchynskú váhu? Na toto si dávajte pozor

0
459
Kupujete kuchynskú váhu? Na toto si dávajte pozor

V živote každej gazdinky príde čas, kedy si potrebuje kúpiť váhu. Buď je stará váha už nepoužiteľná, alebo v domácnosti žiadnu váhu nemá. Kúpiť váhu nie je problém. Problém môže byť vybrať váhu, ktorá dobre poslúži čo najdlhšiu dobu. Dôležité je tiež zvážiť, čo všetko od váhy očakávate a či niektoré funkcie nie sú pre vás zbytočné.

Dizajn nie je určujúci

Možno túžite, aby vo vašej kuchyni všetko ladilo, a preto aj váhu vyberáte podľa farby kuchynskej linky alebo farby elektrických spotrebičov. Dizajn nie je to, čo by vás pri výbere váhy malo obmedzovať. Veď váhu ľahko skryjete do linky a tých pár minút počas váženia surovín vydržíte pohľad na akúkoľvek váhu. Oveľa viac sa sústreďte na to, z akého materiálu je váha vyrobená, či je vodeodolná a aké funkcie poskytuje. Prakticky budete postupovať tak, ako keď obchodné prevádzky vyberajú obchodné váhy.

Digitálna alebo analógová

Lacnejšie sú váhy, ktoré majú analogický ukazovateľ hmotnosti. Vyžadujú však trochu trpezlivosť. Po položení váženej suroviny na váhu chvíľu trvá, než sa ručička ustáli. U tohto typu váhy nemôžete očakávať veľmi presné merané údaje.

Ak chcete vážiť presnejšie a hmotnosť túžite vidieť sekundu po naložení surovín na váhu, kúpte si digitálny prístroj. Digitálne váhy poskytujú rozmanité funkcie, ktoré od mechanických neočakávajte. Napríklad umožnia pridávať postupne suroviny a dovážiť ich hmotnosť. Niektoré majú zabudovanú pamäť a iné doplnkové funkcie.

Materiál kuchynskej váhy

Ak máte hlboko do vrecka, kúpte si váhu vyrobenú z plastu. Môže sa však stať, že váha spadne na zem a praskne. Oveľa viac vydržia váhy z nerezovej ocele. Výhodou nerezovej ocele je i to, že tento typ váhy máva IP krytie. Ide o parameter, ktorý udáva odolnosť váhy voči vlhkosti a prachu či sypkým materiálom. IP krytie u vodeodolných kuchynských váh musí mať hodnotu nad 54. Iné je to u špeciálnych váh, napríklad priemyselné váhy majú IP krytie až 65.

Ďalšou výhodou digitálnych váh je to, že merajú s malými odchýlkami. Tie najlepšie majú odchýlku len 0,5 g. Digitálne váhy bývajú napájané z batérie a na stav batérie upozornia indikátorom.

Iné parametre váh

Na meranie sypkých ingrediencií na varenie sa vám zíde miska. Overte si či vami vybraná váha miskou disponuje. Praktické sú odnímateľné misky. Zistite objem misky a nezabudnite na maximálnu váživosť prístroja. Ešte jeden detail je pre udržanie hygieny váhy dôležitý – tlačidlá. Dotykové ovládanie váhy znamená, že sa pod tlačidlo nedostanú nečistoty.