Rozdiely medzi typmi pneumatík

0
439
Rozdiely medzi typmi pneumatík

Základné delenie pneumatík je na zimné a letné. Okrem týchto sezónnych variantov je možné zvoliť pneumatiky celoročné. Viete, aké rozdiely sú medzi jednotlivými typmi pneumatík? Sezónnosť nie je hlúpym výmyslom, ale dôležitým prvkom bezpečnosti.

Zimné pneumatiky

V období od 15. novembra do 31. marca sú motoristi povinní obuť na kolesá zimné a zvyšné mesiace letné pneumatiky. Táto povinnosť je mierne kontroverzná, pretože zákon neprikazuje striktne prezúvanie. Na letných pneumatikách v zime môžete jazdiť, ale ak napadne sneh, tak vám hrozí pokuta. Zimné pneumatiky sú totiž povinné, keď sa nachádza na vozovke vrstva snehu alebo ľadu. Okrem pokuty v prípade nedodržania zákona hrozí, že po nehode vám poisťovňa nevyplatí ani euro. Nehovoriac o tom, že ide o vašu bezpečnosť.

Zimné pneumatiky Kormoran i iné značky sa vyrábajú zo zmesi, ktorá udrží vozidlo pevne na ceste aj v prípade ľadu a snehu. Samozrejme, že v horách v ťažkom teréne je nutné použiť snehové reťaze. Počas bežnej prevádzky vozidla vás ochránia zimné pneumatiky. Pneumatiky na zimu sú oveľa mäkšie ako letné, lepšie priľnú k vozovke. Majú tiež dezén, ktorý je prispôsobený pre odvod snehu z drážok.

Letné pneumatiky

V týchto dňoch by mali mať všetci motoristi prezuté zimné pneumatiky za letné. Nie každý tak robí, keďže žiadny slovensky zákon neukladá povinnosť jazdiť v lete striktne na letných pneumatikách. Neprezúvaním však škodíte vozidlu a tiež sebe. Zimné pneumatiky v lete sú synonymom dlhšej brzdnej dráhy, zlej ovládateľnosti vozidla počas dažďa a zvýšenej spotreby. Pridajte si k tejto spotrebe litre navyše, pretože máte na streche strešný box a vyjde vám poriadne vysoká suma.

Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi. Zvládnu vysoké teploty i rozpálenú vozovku. Na letných pneumatikách sa znižuje riziko aquaplanningu. Šmyk na mokrej vozovke je rovnako nebezpečný ako na zamrznutej.

Celoročné pneumatiky

Kvalitné celoročné pneumatiky odvedú rovnakú prácu ako letné a zimné. Nie sú však dobrou alternatívou pre motoristov žijúcich v horách. Naopak pre mestských jazdcov sú ako stvorené. Ak je váš štýl jazdy šetrný a nechováte sa na cestách ako pretekár, celoročné pneumatiky vydržia tak dlho, aby sa vám vrátila vstupná investícia. Celoročné pneumatiky sú skvelé i v tom, že ste odbremenení od prezúvania a nemusíte hľadať miesto na uskladnenie pneumatík mimo ich sezóny.