Desatoro pre bezpečnú turistiku

0
1827
Desatoro pre bezpečnú turistiku

Niekedy sa aj krátky výlet do lesa môže zmeniť na záchranu ľudského života. Stačí si pozrieť štatistiky horskej záchrannej služby. Jediné pošmyknutie, jediný zlý krok a váš život je v ohrození. Každý pobyt v horách si musíte starostlivo naplánovať a kúpiť výbavu, ktorá vás v prípade problémov podrží. Dodržujte desatoro bezpečnej turistiky a znížte riziko zranenia.

1. Turistická obuv

Najviac úrazov na horách vzniká kvôli nevhodnému obutiu. Turistické topánky vás vedia zachrániť pred pošmyknutím, vytknutím členka a premrznutím kvôli premočeniu obuvi. Pánska a dámska turistická obuv je základnou časťou výbavy turistu.

2. Trekingová bunda

Turistická obuv a trekingová bunda k sebe patria. Trekingové bundy sú nepremokavé a majú tepelnú vložku, ktorá vás v prípade uviaznutia v horách zahreje. Trekingová bunda je navyše veľmi praktická, má množstvo vreciek a reflexné prvky.

3. Plánovanie trasy

Dôkladne si naplánujte trasu. Rátajte so zdržaním a majte takú časovú rezervu, aby ste sa do cieľa dostali pred zotmením. Trasu vyberte podľa vašich fyzických schopností a nie podľa toho, že sused daný terén zvládol.

4. Alternatívny plán

Súčasťou plánovania trasy je alternatívny plán. Ak niekto z vašej skupiny nebude vládať, mali by ste poznať všetky skratky a miesta, kde sa dá na noc uchýliť. Okrem mobilu so sebou noste mapu.

5. Predpoveď počasia

Predpoveď počasia si overte nielen deň vopred, ale tiež ráno v deň D. Kliknite na stránky horskej záchrannej služby, ktorá vydáva varovania pred búrkou, vetrom alebo lavínami.

6. Slabé články

Vy sami môžete mať sily dosť na dve túry, ale čo ľudia, ktorí idú na túru s vami? Trasu a náročnosť plánujte podľa najslabšieho článku skupiny. Najslabšiemu prispôsobte tempo a prestávky na oddych.

7. Turistika v skupine

Na náročnejšie túry mimo frekventovaných turistických trás sa vyberte minimálne traja. Tento počet ľudí je potrebný, ak by sa niekto zranil. Jeden z vás zostane pri zranenom a druhý sa vyberie pre pomoc.

8. Záchranný balíček

Do turistického batoha si vždy pribaľte lekárničku a škatuľku prvej pomoci. Zoberte si dosť jedla a vody viac ako na jeden deň potrebujete. Hodiť sa vám budú taktiež také  maličkosti ako balzam na pery, repelent a opaľovací krém.

9. Kto o vás vie

O celej trase informujte rodinu alebo známych. Ak ste vyrazili z hotela, môžete informovať aj recepciu, ktorej oznámte predpokladaný čas príchodu.

10. Milionár z chatrče

Ak nechcete skončiť v chatrči, do hôr sa pripoistite. V prípade zranenia v horách klasické zdravotné poistenie nehradí záchranné akcie.