Najčastejšie prejavy poškodenia výfuku

0
451
Najčastejšie prejavy poškodenia výfuku
Najčastejšie prejavy poškodenia výfuku

Výfuk je dôležitou súčasťou každého vozidla, slúži na odvádzanie spalín z motora. Výfuk tiež znižuje hlučnosť a emisie škodlivých látok do ovzdušia. Preto je potrebné dbať na jeho správnu funkčnosť a udržiavanie. Aké sú najčastejšie prejavy toho, že došlo k poškodeniu výfuku?

Čo spôsobuje poškodenia výfuku

Prirodzeným poškodením, ktoré postihne vozidlo každého motoristu, je korózia. Korodovať môžu aj disky na kolesách alebo snehové reťaze. Ide o proces, ktorý spôsobuje hrdzu a opotrebovanie kovových častí výfuku. Korózia vzniká vlhkosťou, soľou, chemikáliami a teplotnými zmenami. Korózia môže spôsobiť dierky, trhliny alebo prerušenie výfukových častí, čo vedie k úniku spalín, zvýšenej hlučnosti a zníženiu výkonu motora.

Vyvarovať by ste sa mali aj nárazom na nerovnosti na cestách. Silné zasiahnutie výfuku kameňov, obrubníkom alebo inou prekážkou spôsobí ohnutie, odtrhnutie častí výfuku alebo jeho prasknutie. Následne budú unikať spaliny a zvýši sa hlučnosť počas jazdy. Spozorovať môžete aj zníženie výkonu motora.

Pri prevádzke vozidla dochádza k zaneseniu výfuku. Časti výfuku sa zaplnia nečistotami, napríklad sadzami, olejom, vodou alebo karbónom. Zanesenie je spôsobené nesprávnym spaľovaním paliva, nízkou kvalitou paliva, dlhodobým státím motora alebo zlou údržbou. Zanesenie spôsobí zhoršenie funkcie katalyzátora, výfukového tlmiča alebo koncovky výfuku, čo vedie k zvýšeniu emisií, hlučnosti a zníženiu výkonu motora.

Ako spoznať poškodenie výfuku

Prvým znakom je zvýšená hlučnosť, výfuk začne pri jazde vydávať zvuky. Zvýšená hlučnosť je nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná, pretože môže rušiť ostatných vodičov. Okrem hlučnosti sa zmení farba spalín. Zmena farby spalín je nielen neestetická, ale aj škodlivá, pretože znečisťuje ovzdušie a ohrozuje zdravie ľudí a životného prostredia. Farby plynov sa môže zmeniť nasledovne:

Biela farba naznačuje, že v spalinách je prítomná voda alebo chladiaca kvapalina. Tento stav môže byť spôsobený prasknutím hlavy valcov, tesnenia valcov, chladiča alebo vodnej pumpy. Modrá farba deteguje olej v spalinách. Dajte si preveriť piesty, kľukový hriadeľ, ventily a tesnenie. Zníži sa kompresia i výkon motora. Čierna farba je znakom, že v spalinách je prítomný karbón. S veľkou pravdepodobnosťou ide o poškodenie katalyzátora. Ak je v spalinách prítomná hrdza, zbadáte hnedú farbu plynov.

Spaliny môžu aj zapáchať, a to vonku i v kabíne vozidla. Neignorujte tento stav, ktorý vedie k bolestiam hlavy, nevoľnosti a závratom. Veľmi obozretní buďte pri zníženom výkone motora. Znížený výkon motora môže byť spôsobený poškodením výfuku, ktorý bráni správnemu odvádzaniu spalín z motora. Zhoršia sa jazdné vlastnosti a zvýši spotreba paliva. Spotrebu paliva ovplyvní aj tlak v pneumatikách. Kontrolujte ho pravidelne alebo kúpte snímač tlaku pneumatík. Všímajte si označenie pneumatík s ohľadom na ich valivý odpor.

Autor: Gabriela Kudláčová