Čo je to parkour a ako začať?

0
2910
Parkour je náročný šport

Parkour je disciplína, ktorej základným zmyslom je dostať sa z bodu A do bodu B (BEZPEČNE!), za pomoci vlastného tela. K výkonu tohoto športu nepotrebujeme žiadne doplnky či iné športové náradie. Účelom je plynulé prekonanie akýchkoľvek prekážok v priestore – kamene, konáre, zábradlie či betónové steny. Parkour môžeme vykonávať vo všetkých podmienkach, na všetkých miestach.
Tento šport však nie je iba fyzická aktivita a my vám ukážeme, ako sa pomocou nej rozvíja telo i myseľ.

Prečo parkour?

Na základe prekonávania prekážok vás táto disciplína učí, ako sa v živote postaviť k situáciám, ktorá nie sú vždy jednoduché. Vykonávaním tejto aktivity si zdokonaľujete zmysel pre rýchle rozhodovanie a sebaisté vystupovanie v živote.
Parkour je umenie alebo disciplína, ktorej prvky sa podobajú prvkom v bojových umeniach.

Filozofia parkouru hlása motto: “Buď silný, aby si bol užitočný” (Hérberova prirodzená metóda).

Chcem začať!

Fyzická príprava

Tak ako pri iných športoch, i tu je dôležité byť dostatočne fyzicky pripravený na jeho výkon. Neexistuje konkrétny návod, je dôležité spevňovať telo. Zamerajte sa na zosilnenie rúk a zlepšenie výšky výskoku. Toto všetko vám bude nápomocné “v akcii”.

Prvý tréning

Samozrejme, nič nejde ihneď a preto je dôležité, svoje telo zbytočne nevysilovať. Ak na prvej hodine nezvládate techniku pokročilých, je to úplne prirodzené. Všetko má svoj čas a postupnosť. Nepreháňajte to! Tento šport je najmä o myslení, ak máte pocit, že určitú prekážku nezvládnete nezúfajte, ono to príde. Treba si iba nastaviť myseľ.

Všetko, alebo nič

Ako v živote, tak aj tu platí staré známe – všetko alebo nič. Ak ste sa rozhodli venovať sa tomuto krásnemu športu, dajte do toho čo najviac. Pravidelné tréningy či poctivá príprava sú kľúčom k úspechu.

Stavte na profesionálov

Parkour je náročný šport a preto potrebujete podporu profesionálnych lektorov. Ak túžite po kvalite a dokonalej starostlivosti, stavte na našich profesionálov z www.zohir.sk

Čo si mám obliecť?

Najlepšie na parkoure je, že nepotrebujete množstvo drahého vybavenia. Parkour oblečenie je veľmi pohodlné – športové nohavice, pohodlné tričká, jednoducho všetko, v čom sa cítite komfortne.

Niektorý parkouristi vykonávajú túto aktivity bosí, aby podporili schopnosť efektívne sa pohybovať nezávisle od vybavenia.