V čom a ako začať podnikať? Poradíme vám

0
1812
V čom a ako začať podnikať? Poradíme vám
V čom a ako začať podnikať? Poradíme vám

Ľudia, ktorí by chceli podnikať sa delia na dve skupiny. Prvú tvoria nadšenci s veľkou ideou, ale žiadnym kapitálom. Druhú skupinu identifikujete tak, že peniaze majú, chcú sa osamostatniť, ale nevedia v čom by chceli podnikať. Ak patríte do druhej skupiny, iste budete potrebovať inšpiráciu. My vám ju prinášame a k tomu pridáme zopár rád navyše.

Ktoré druhy podnikania sú posledné roky na výslní?

Posledné dva roky sa podnikateľská atmosféra úplne zmenila. Veľa podnikov svoju činnosť ukončilo a naopak na založenie s.r.o. sa podujali noví odvážlivci. Nezmenila sa len podnikateľská atmosféra, ale tiež chovanie spotrebiteľov. Viac času sme trávili doma a zvykli sme si nakupovať tovar i služby cez internet. Preto je založenie e-shopu stále dobrým nápadom. Internet hrá prím vo všetkých smeroch, a preto ak sa chcete zviditeľniť so svojimi službami, musíte mať reklamu na webe. S internetovým obchodom úzko súvisí donáška. Donáškové servisy a kuriérske služby sú firmy, ktoré budú mať vždy zákazníkov. Samozrejme, že všetko závisí od toho, koľko peňazí máte pred začiatkom podnikania k dispozícii, pretože nákup tovaru, IT konzultácie k vytvoreniu e-shopu alebo kúpa vozidiel nie sú lacnou záležitosťou. Keďže sa populárnym stáva zdravý životný štýl, tak sa môžete sústrediť na predaj výživových doplnkov, založte si fitness centrum alebo predávajte BIO produkty. Ste technicky a finančne zdatní? Poskytujte finančné poradenstvo alebo ponúkajte konzultácie v investovaní do kryptomien. Veľký dopyt je tiež po službách v oblasti starostlivosti o deti a seniorov, čistenie domácností alebo nakupovanie.

Vsadíte na živnosť alebo si založíte eseročku?

Ak chcete podnikať v oblasti, kde poskytnete zákazníkovi svoje know how (remeselníci, copywriteri, IT technici, prekladatelia, správcovia sociálnych sietí), tak vám odporúčame založenie živnosti. Okrem odvodov vás nebudú trápiť žiadne administratívne povinnosti. Pripravte sa však na vyššie dane a riziko, že pri krachu prídete o celý svoj majetok. Založenie s.r.o. je ako stvorené pre tých, ktorí túžia po stredne veľkej firme. Do podnikania musíte vložiť základné imanie 5000 € a pribrať si k podnikaniu môžete až 50 spoločníkov. Založiť eseročku je časovo i finančne náročnejšie, ale čas vám ušetrí investícia do už existujúcej spoločnosti tzv. ready made s.r.o.. Eseročky majú medzi spotrebiteľmi dobré meno, takže sa k vám budú zákazníci hrnúť viac ako živnostníkom. Obávať sa nemusíte ani krachu, keďže spoločníci ručia za záväzky len do výšky nesplateného vkladu na základom imaní. Pripravte sa však na väčšiu administratívnu záťaž a nutnosť vedenia podvojného účtovníctva.

TIP NA ZÁVER: Ku každému elektromobilu parí aj vlastná nabíjacia stanica, ktorá už nie je žiaden problém. Teraz si ju viete kúpiť aj s montážou do 1000 eur.