Ako vybrať vhodné disky na vaše auto

0
1978
Ako vybrať vhodné disky na vaše auto

Súčasťou vozidla nie sú len pneumatiky, ale aj disky. Hoci pre mnohých ide len o dizajnovú záležitosť, ich kúpa nie je vždy taká jednoduchá ako by sa mohlo zdať. To, aké disky sa hodia práve k vášmu autu si treba poriadne rozmyslieť a vyhradiť si čas na výber. Veľmi dôležitým parametrom nie je len výzor, ale aj rozteč diskov.

Nie každý motorista vie, ako rozteč diskov zmerať

S diskami je to o niečo zložitejšie, ako s kúpou pneumatík. Na trhu totiž nie je len jeden druh, ale obrovské množstvo rozdelené podľa rôznych kritérií. Tým základným je materiál diskov, ktorý sa veľmi odlišuje. Kým najobľúbenejšie sú hliníkové disky, na autách stále nájdeme aj plechové, oceľové alebo zliatinové. Veľmi dôležitým parametrom pri kúpe je rozmer, profesionálne nazývaný rozteč. Ide o rozostup diskov alebo inak povedané priemer ich kruhu. Nevýhodou je, že tento rozmer nie je uvedený v technickom preukaze a preto si ho musí každý majiteľ vozidla odmerať sám. Udávaný býva v milimetroch, no dôležitým údajom je aj počet skrutiek.

Ako teda merať?

Odmerať rozteč diskov nie je nič zložité a preto to zvládnete aj sami bez profesionála. Najprv si zistite počet skrutiek,  ktorý je veľmi dôležitý. Najčastejšie sa stretávame s diskami, ktoré majú štyri alebo päť skrutiek a pri každom type sa priemer meria iným spôsobom. Najjednoduchšie je meranie rozteče 4-skrutkových diskov, kedy sa vzdialenosť meria od stredu jednej skrutky po stred druhej. Na nič iné sa nespoliehajte, stačí sa riadiť stredom skrutiek a dostanete presný rozmer. Situácia je iná pri 5-skrutkových diskoch, kedy by sa priemer mal merať od stredu vrchnej skrutky po spodný pomyselný kruh. Použiť sa však dá aj iný spôsob a to tak, že si vytýčite tri skrutky umiestnené vedľa seba a odmeriate vzdialenosť od vonkajšej diery prvej skrutky po stred tretej skrutky. Tento alternatívny spôsob je istejší a používa ho množstvo motoristov.

Keď sa chystáte kúpiť úplne nové disky, nezabudnite, že  k nim treba prispôsobiť aj pneumatiky. Nie všetky sa k sebe hodia a dôkladnou kombináciou predídete sklamaniu a vráteniu tovaru. Alu disky sa hodia aj na tie najlacnejšie pneumatiky, ktoré majú často veľmi dobré jazdné vlastnosti. Ak by ste sa ale nevedeli rozhodnúť, aké gumy sú pre vás tie najlepšie, pozrite si testy pneumatík. Vytvára ich renomovaná spoločnosť a motoristické magazíny, ktoré sú nezávislé a môžete im dôverovať. Aktualizované sú každý rok a motoristom vedia ušetriť množstvo času pri rozhodovaní a nákupe.