Ako si nastaviť plastové okná?

0
5917

Aj vy máte doma plastové okná či plastové vchodové dvere? A vedeli ste že ich treba pravidelne nastavovať? Týmto spôsobom predídeme ich predčasnému opotrebeniu a stým súvisiacim únikom tepla.

Ak na tento úkon nechcete zbytočne míňať peniaze a platiť profesionálov, prečítajte si nasledujúci článok. Dozviete sa ako na to. A že plastové okná ešte nemáte? Nič si z toho nerobte, plastové okná Bratislava ponúka široký sortiment.

Kedy je potrebné nastaviť okná?

Nastavenie okien je potrebné urobiť vždy, ak počujete zadrhávanie okna pri otváraní alebo zatváraní. K jeho nastaveniu budete potrebovať takzvané imbusové kľúče. Horný záves okna nastavíte tak, že musíte otvoriť samotné krídlo okna – skrutka sa nachádza na rohovej časti obvodového kovania. Pri dolnom závese skrutky nájdete pod krytkou.

Ako na to?

  1. Čistenie

Pred celým procesom je nevyhnutné plochu dobre vyčistiť.

  1. Zmäkčovanie

Silikónovým olejom alebo glycerínom ošetríme gumové tesnenia. To obnoví ich pružnosť, zastaví povrchovú koróziu a zabráni primŕzaniu.

  1. Mazanie

Pohyblivé miesta kovania namažeme olejom. Použijeme nevysychavý olej na šijacie stroje alebo pneumatické náradie v olejničke.

Smery, akými môžeme okno nastaviť

Nastavenie okien sa dá vykonať  v dvoch smeroch. Čo sa týka horného závesu, okno je možné nastaviť doľava a doprava. V prípade dolného závesu máte viac možností, smerom doľava a doprava, hore a dole, ale taktiež dopredu a tiež aj dozadu.
Nezabúdajte na ponechanie vôle medzi časťami krídla a rámu z dôvodu tepelnej rozťažnosti materiálu, z ktorého je okno vyrobené.

Ako nastaviť prítlak okenného krídla?

Pri oknách sa dá nastaviť aj tzv. prítlak okien, respektíve prítlak krídla a rámu. Môžete tak urobiť pomocou excentrov, ktoré sa nachádzajú na obvode kovania krídla, zapadajúcich do západiek na ráme. Takto v polohe, keď je okno zatvorené, priťahujte samotné krídlo k rámu okna.

Tak neváhajte a vykonajte pravidelnú údržbu. Plastové okná cena a jej výška, alebo cena ich údržby, sa odvíja od použitých materiálov a rozmerov.

 

 

 

 

Zdroj: https://urobsisam.zoznam.sk/dom/rekonstrukcia-bytu/udrzba-a-nastavenie-plastoveho-okna