Praktické tipy pre dlhú životnosť a bezpečnosť štvorkolky

0
771
Štvorkolka a starostlivosť o ATV. Ako predĺžiť dobrý stav štvorkolky. Bezpečná a udržiavaná ATV.
Štvorkolka a starostlivosť o ATV. Ako predĺžiť dobrý stav štvorkolky. Bezpečná a udržiavaná ATV.

Štvorkolky, známe aj ako ATV alebo quad, sú skvelými spoločníkmi pre dobrodružné jazdy v teréne. Ak chcete, aby vaša štvorkolka slúžila dlho a bola bezpečná, je dôležité sa o ňu starať. Prinášame vám tipy, ktoré ochránia vás i štvorkolku.

Umývanie a čistenie

Pravidelné umývanie štvorkolky odstráni špinu a blato, ktoré môžu poškodiť povrch vozidla i vnútornú konštrukciu. Umývanie zlepší vzhľad štvorkolky. Dôkladne čistite aj podvozok a pneumatiky, pretože blato a nečistoty môžu spôsobiť opotrebenie. Pred umývaním vodou obaľte výfuk do sáčika, aby sa voda nedostala do systému.

Uskladnenie štvorkoliek

Pre správne skladovanie štvorkolky ju umiestnite na suché a chránené miesto, napríklad do garáže alebo pod prístrešok. Pred uskladnením odpojte batériu a zabezpečte, aby bola štvorkolka vystavená minimálnym poveternostným vplyvom. Počas dlhšieho garážovania je vhodné palivovú nádrž naplniť na maximum, do nádrže pridajte stabilizátor paliva.

Technická príprava na jazdu

Pred každou jazdou si overte, či sú všetky mechanické časti v dobrom stave. Skontrolujte brzdy, svetlá, prevodovku a ďalšie kritické komponenty. Je nutné pravidelne meniť olej a filtrový systém podľa pokynov výrobcu. Skontrolujte stav oleja, chladiacej kvapaliny, brzdovej kvapaliny a iných tekutín.

Starostlivosť o pneumatiky

Pneumatiky sú kľúčovou súčasťou štvorkolky can-am. Pravidelne kontrolujte ich tlak a stav, a ak zistíte poškodenie alebo opotrebenie, vymeňte ich. Zvážte investíciu do kvalitných pneumatík s hlbokým dezénom, ktoré poskytujú lepšiu trakciu.

Investujte do doplnkov

Ak chcete chrániť podvozok pred poškodením počas jazdy v teréne, vykonajte inštaláciu ochranného krytu podvozku. Kryt chráni dôležité časti vozidla pred údermi, kameňmi a bahnom. Bezpečnosť jazdca je prioritou –  ochranný helma, ochranné okuliare a rukavice sú minimum pri každej jazde.  Pre zlepšenie komfortu a zvýšenie bezpečnosti, dokúpte rám na štvorkolku, led panel a predný štít.

Pamätajte, že pravidelná starostlivosť o vašu štvorkolku nie je len o estetike, ale aj o bezpečnosti a životnosti vášho vozidla. Rovnako dôležité je dodržiavanie bezpečnostných pravidiel a pre minimalizovanie rizika úrazu. Vďaka pravidelnej údržbe si môžete užiť bezpečné a zábavné dobrodružstvá s vašou štvorkolkou počas dlhých rokov. Ak ešte štvorkolku nevlastníte, zostavte si vlastnú na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.