Mravce v dome – hlavne nepanikárte!

0
623
Mravce v dome – hlavne nepanikárte!

Vedeli ste o tom, že mravce žijú v kolóniách, ktorých veľkosť sa môže značne líšiť? Malá kolónia môže zahŕňať niekoľko stoviek jedincov, zatiaľ čo tá veľká môže zahŕňať až tisíc mravcov! A to je už obrovské číslo, však? Mravce zvyčajne vytvárajú kolónie pod zemou alebo vo vnútri stromov; môžu ich však založiť aj v stenách domov, prípadne na nenápadných miestach v interiéri či exteriéri, ktoré nemusia byť na prvý pohľad vidno. Každá kolónia má svoju kráľovnú a tiež mravce, ktoré plnia rôzne úlohy. Čo robiť v prípade, ak sa takáto kolónia objaví vo vašom dome? V prvom rade je dôležité konať okamžite! Aké nástrahy sú naozaj účinné?

Aké riziká predstavujú mravce?

Aj keď sa to zdá zrejmé, je dobré si uvedomiť, že mravce nie sú predátori – v skutočnosti sú jedným z najneškodenejších škodcov, ktorí môžu vašu domácnosť napadnúť.  To však neznamená, že nepredstavujú nejaké zdravotné riziká a pravdepodobne s nimi nebudete chcieť zdieľať svoj priestor. Nepanikárte, avšak zaveďte opatrenia, vďaka ktorým sa ich zbavíte rýchlo a efektívne.

Kde v domácnosti sa mravce najčastejšie zdržiavajú?

Nie je žiadnym tajomstvom, že mravec faraón sa najčastejšie vyskytuje práve v kuchyni. Praskliny, štrbiny a uzavreté priestory vo vašej kuchyni sú snom všetkých mravcov. Nájdu jedlo na miestach, o ktorých by ste to ani nepovedali. Veľké miestnosti s klimatizáciou a vykurovacími jednotkami sú tiež ideálnymi priestormi, kde sa môžu mravce ukrývať.

Nástraha na mravce, ktorá funguje

Nástraha na mravce – domček láka mravce, ktorí zanesú gél z pasce do mraveniska, a tak zlikvidujú celú kolóniu, vrátane kráľovnej. Za niekoľko dní je možné vidieť výsledok, čo už rozhodne stojí za to! Ďalej je možné použiť kriedu na mravce, postreky na lezúci hmyz či prášok proti mravcom.