Horskí záchranári zasahujú aj v lete každý deň

0
1551
Horskí záchranári zasahujú aj v lete každý deň
Horskí záchranári zasahujú aj v lete každý deň

Horskí záchranári nemajú plné ruky práce len v zime. Vo väčšine prípadoch si ich predstavíme pri záchrane zranených lyžiarov na svahoch alebo pri vyslobodzovaní zavalených spod lavíny. Verte však tomu, že v lete majú presne toľko práce ako v zime. Prívržencov turistiky pribúda a s ich pribúdajúcim počtom pribúdajú aj nezodpovední ľudia, ktorí chodia do hôr nepripravení.

Horskí záchranári by vás najradšej obliekli

Neuveríte koľko ľudí chodí do hôr v sandáloch a oblečení ako do mesta. Takýchto ľudí by horskí záchranári najradšej obliekli a obuli pred každým vstupom do lesa. Oblečenie a hlavne vhodná turistická obuv vám nielen zabezpečia pohodlie počas túry, ale vás tiež dokážu zachrániť v rizikových situáciách. Vrstvenie oblečenia je ochranou proti podchladeniu. V lese teplota môže veľmi rýchlo klesnúť a premrznutí, menej fyzicky zdatní ľudia majú problém kráčať ďalej. Podobné je to s obuvou.

Turistická obuv zachraňuje denne

Turistické topánky zachránili nejeden život. Stačí zopár mokrých listov a môžete sa pošmyknúť. Alebo sa vám na kameňoch vytkne chodidlo a so zraneným členkom nedokážete urobiť ani krok. Dámska turistická obuv i obuv do hôr pre pánov je voči týmto situáciám odolná. V prvom rade je tak pevná, že chodidlo nestratí oporu ani vo vlnitom teréne. Ak sa chystáte do vyššie položených miest, tak si kúpte obuv vyššieho strihu. Všímajte si podošvu. Čím viac je členitá, tým lepšie odvádza vodu počas prípadného dažďa a je protišmyková. Kvalitná turistická obuv má vo vnútri topánky všitú membránu brániacu prieniku vlhkosti do topánky.

Čo robiť, keď sa v horách zraníte

Ak ste podcenili situáciu a zranili sa, v prvom rade volajte horskú záchrannú službu. Číslo na záchranárov by ste mali mať pred túrou uložené v mobilnom telefóne. Bez stresu identifikujte miesto, kde sa nachádzate a dajte záchranárom čo najpodrobnejšie inštrukcie o vašej polohe. V prípade, že nemáte mobilný signál, musí sa jeden z vás vybrať na miesto, kde bude možné pomoc privolať. Preto sa snažte do hôr chodiť minimálne v trojici. Jeden z vás zostane so zraneným a tretí sa vyberie hľadať pomoc. Nemusíte sa obávať, že by sa k vám záchranári nedostali. Pre pomoc ľuďom využívajú techniku, ktorá sa prederie aj medzi stromami. Ide hlavne o štvorkolky a v zime im dobre slúžia snežné skútre. Tam, kde sa ani stroje nedostanú, prichádza na rad ľudská sila. Záchranári vás ošetria a znesú k vozidlu. Služby záchranárov vás môžu vyjsť draho, a preto sa na výlete do hôr pripoistite.