Vlastnosti pneumatík podľa vzoru dezénu

0
591
Vlastnosti pneumatík podľa vzoru dezénu
Vlastnosti pneumatík podľa vzoru dezénu

Pri výbere nových pneumatík si väčšina motoristov všíma hlavne cenu. Na druhom mieste je štítok pneumatík, ktorý veľa napovie o správaní pneumatík počas jazdy. Len máloktorý motorista si všíma tiež vzor dezénu. Je to škoda, pretože typ dezénu má vplyv na jazdné vlastnosti vozidla. Hlavne šoféri, ktorí najazdia ročne veľa kilometrov by mali prihliadať na to, akým vzorom dezénu pneumatika disponuje.

Ako vplýva vzor dezénu na jazdné vlastnosti

Zimné i letné pneumatiky sa vyrábajú s rôznym dezénom, ktorý má vplyv na jazdné vlastnosti a ovládanie vozidla. Niektoré zo vzorov umožňujú rýchlejšiu výrobu pneumatík, a preto sú lacnejšie. Takéto pneumatiky strácajú zopár bodov v oblasti bezpečnosti a dĺžky životnosti. Nie sú preto vhodné na jazdenie na dlhšie vzdialenosti. Kvalitnejšie a drahšie pneumatiky disponujú vzorom, ktorý lepšie odvádza vodu z drážok alebo je zárukou lepšej priľnavosti pneumatiky na vozovku. Veľmi pozorne si vzor dezénu všímajte v prípade, že v zime často jazdíte do hôr. Dezén totiž dokáže ovplyvniť správanie pneumatiky na snehu. Samozrejme, že žiadny dezén na svete v extrémnych podmienkach nenahradí snehové reťaze.

Aké vzory dezénov poznáme

Poďme sa spoločne pozrieť na zúbok typom dezénov z hľadiska usporiadania vzoru. Ktoré sú vhodné pre vaše potreby?

Symetrický dezén

Pneumatiky so symetrickým dezénom patria medzi najlacnejšie. Pokojne si ich kúpte, ak nejazdíte často a veľmi ďaleko. Pneumatiky so symetrickým dezénom sa vyrábajú pre malé osobné vozidlá i pre SUV. Nevyrábajú sa však s priemerom nad 18 palcov. Ich nasádzanie na kolesá je jednoduché, pretože ich môže umiestniť na ktorúkoľvek stranu.

Asymetrický dezén

Pri nasádzaní pneumatík s asymetrickým dezénom si musíte dať pozor na ich umiestnenie podľa vnútornej a vonkajšej strany. Každá zo strán má totiž odlišnú funkciu. Vnútorná strana pneumatík s asymetrickým dezénom zvyšuje priľnavosť, pomáha udržať stabilitu v zákrutách a vonkajšia odvádza vlhkosť. Testy pneumatík sa zhodli jednoznačne na tom, že pneumatiky s týmto vzorom sú maximálne bezpečné.

Smerový dezén

Pneumatiky so smerovým dezénom sa vyrábajú hlavne v zimnom variante. Vďaka šípkovému vzoru takéto pneumatiky nielenže rýchlo odvádzajú vodu z drážok, ale sú tiež dobre priľnavé na snehu či ľade. Na kolesá sa nasádzajú podľa smeru šípok.