Vlastníte elektromobil? V zime vás môže prekvapiť vyššia spotreba

0
466
Vlastníte elektromobil? V zime vás môže prekvapiť vyššia spotreba

Elektromobily majú veľa výhod, ale ich najväčšou nevýhodou je krátky dojazd. Automobilky síce pracujú ako včeličky, aby dojazd maximalizovali, ale stále sa im nedarí dosiahnuť dojazd dlhší ako 400 km. Dokonca aj tento údaj nie je až tak pravdivý, pretože dojazd elektrického vozidla dokáže negatívne ovplyvniť veľa faktorov. Pozor si dávajte hlavne v zime, kedy sa spotreba energie zvyšuje kvôli nízkym teplotám. Ako predĺžiť dojazd elektromobilu?

Výhody elektrických vozidiel

Na Slovensku sa elektromobily zatiaľ netešia veľkej popularite. Kameňom úrazu je vysoká cena týchto vozidiel, drahé zimné a letné pneumatiky pre tieto vozidlá a riedka sieť nabíjacích staníc. Kto nevlastní dom s garážou, tomu sa elektrické vozidlo nevyplatí. Napriek tomu majú elektromobily veľa výhod. Ešte stále ide o výhodnejší spôsob dopravy ako vo vozidlách so spaľovacím motorom. Elektrické vozidlá sú počas jazdy veľmi tiché. Potešujúca je taktiež ich bezúdržbovosť. Ušetríte peniaze na výmene oleja a iných zásahov v servise, ktoré musíte pravidelne absolvovať s klasickým automobilom. Takže si môžete dovoliť aj kvalitnejšie pneumatiky Kormoran.

S dojazdom to nie je veľmi ružové

Jednou z veľkých nevýhod elektrických vozidiel je ich dojazd. Najlepšie sú na tom vozidlá značky Tesla, ale zároveň ide o najdrahšie elektromobily. Na jedno nabitie prejdú Tesla elektromobily do 400 km a ostatné značky od 200 do 300 km. Nedávne testy ukázali, že tento dojazd je možné dosiahnuť len počas jazdenie pri nižšej rýchlosti t.j. mimo diaľnic. Na diaľnici pri rýchlosti vyššej ako 100 km/h sa spotreba u niektorých elektrických vozidiel znížila až na polovicu. O značnú časť kapacity batérie prídete tiež v zime. Počas mrazov sa dojazd elektromobilov znižuje o 10 až 30 %. Existujú zopár pravidiel, ktoré dokážu dojazd predĺžiť.

Dá sa dojazd predĺžiť?

Opäť je všetko o pneumatikách. Aj klasické vozidlá vám z peňaženky zoberú menej eur, ak si kúpite pneumatiky s nižším valivým odporom. Toto pravidlo platí tiež pre elektrické vozidlá. Vždy dajte prednosť užším pneumatikám a všímajte si na štítkoch údaje o valivom odpore. Týmto spôsobom sa dá ušetriť zhruba 10 % batérie. Pozor aj na zbytočnú záťaž. Z kufra vyhoďte všetko, čo nepotrebujete, strešný box odmontujte zo strechy ihneď po tom, ako ho vyprázdnite. V zime dávajte prednosť parkovaniu v garáži. Počas tuhých mrazov sa vonku batéria vybíja. Dobrým tipom je vyhrievanie vozidla počas nabíjania ešte pred samotnou jazdou, ktorá zníži spotrebu batérie počas prvých kilometrov.