Čo je to rozteč diskov a ako ju zmerať?

0
15910
Metal disc wheel for the car at an exhibition.Selective focus.Modern store with alloy wheels and tires, indoors.Aluminum metal wheel rim texture. Car alloy wheel, isolated

Pri kúpe nových diskov je okrem estetického hľadiska nutné riešiť aj niekoľko parametrov, aby ste si vybrali správny produkt, ktorý sedí k vašim kolesám. Najzásadnejším parametrom bude v tomto prípade rozteč diskov.

Čo je to rozteč diskov

Rozteč diskov, označovaná tiež ako rozostup diskov alebo “PCD”, je pomyselný priemer kruhu, ktorý prechádza cez skrutky disku. Najčastejšie ju nájdete udanú v milimetroch.

Označenie rozteče diskov môžeme nájsť napríklad vo forme 5X130, pričom prvé číslo hovorí o počte skrutiek (5) a druhé číslo udáva priemer kruhu (130), ktorý vedie cez tieto skrutky.

Možno ste zvyknutí na to, že dôležité parametre nachádzate vo veľkom techničáku. Práve rozteč diskov v ňom však nenájdete. Stretnete sa v ňom s parametrami ako:

  • 8,5 J X17 – 8,5 je v tomto prípade šírka ráfiku udávaná v palcoch; J je tvar pätky ráfiku; 17 je priemer ráfika udávaný v palcoch
  • ET15 – zális udávaný v milimetroch, ktorý hovorí o tom, ako je koleso skryté pod blatníkom

Pre absenciu údajov o rozteči v technickom preukaze je nutné zmerať ju manuálne. Nie je to však nič zložité a s jednoduchým náčiním to zvládnete aj sami. V opačnom prípade sa môžete spoľahnúť na autoservis, prípadne využiť automatizovanú „kalkulačku“ pre hľadanie vhodných diskov na webe.

Ako zmerať rozteč diskov

Pri meraní rozteče sa najčastejšie stretnete s diskami, ktoré majú 4 až 5 skrutiek. Meranie rozteče 4-skrutkových diskov môže byť o trochu presnejšie, pretože sa nespoliehate len na pomyselný kruh, ale na stredy montážnych skrutiek. Merajte vzdialenosť protiľahlých skrutiek od stredu jednej po stred druhej. Alternatívou metódou merania, ktorú odporúčame využívať len ak sú diery pre skrutky pravidelné, je zobrať vzdialenosť od vonkajšej strany diery po vnútornú stranu protiľahlej diery.

Pri 5-skrutkových diskoch merajte vzdialenosť od stredu vrchnej skrutky po spodný pomyselný kruh, ktorý sa zaobľuje medzi dvomi spodnými skrutkami. Aj pri 5-skrutkových diskoch môžete využiť alternatívny spôsob merania, ktorý sa javí o niečo istejší. Ak si vytýčite 3 skrutky tesne vedľa seba, merajte vzdialenosť od vonkajšej diery 1. skrutky po stred 3. skrutky.

Ako pomôcku okrem technického metra môžete využiť aj bežné plastové kružnice a kruhy, ktoré nájdete v týchto veľkostiach.

Neštandardné typy rozteče diskov

Môže sa stať, že vlastníte vozidlo s neštandardnou roztečou diskov. Väčšinou ide o rozteč, ktorá nehovorí o priemere v zaokrúhlených celých číslach, napríklad 130, ale 128. Ak hľadáte riešenie, ktoré nie je vytvorené na mieru, siahnuť môžete po takzvaných plávajúcich skrutkách. Tie kompenzujú chýbajúce milimetre.

V prípade, že by ste plávajúce skrutky pri neštandardnej rozteči diskov nepoužili, disky by mohli vibrovať. Okrem nepríjemného pocitu z jazdy, kedy cítite, že niečo nie je v poriadku, by po dlhšom čase mohlo dôjsť až k uvoľneniu disku.