Kriedové farby na nábytok: nápady na vytváranie textúry

0
480
Kriedové farby na nábytok: nápady na vytváranie textúry
Kriedové farby na nábytok: nápady na vytváranie textúry

Kriedové farby sa stali jedným z najpopulárnejších trendov v oblasti renovácie nábytku a interiérového dizajnu. Ich všestrannosť a schopnosť vytvárať krásnu textúru na rôznych povrchoch robia z kriedových farieb ideálnu voľbu pre kreatívnych ľudí. S nasledujúcimi tipmi môžete transformovať svoj nábytok a pridať do vášho domova jedinečný a štýlový dotyk.

Aké sú najväčšie výhody kriedových farieb na nábytok

Pred renováciou alebo osviežením nábytku by ste mali najskôr spoznať všetky výhody kriedových farieb na drevo. Tieto farby majú veľa pozitívnych vlastností, ktoré z nich robia prvú voľbu pri zmene farby alebo textúry nielen nábytku. S kriedovými farbami môžete natierať aj drevotriesku, laminát či tehly. Medzi najväčšie plusy kriedovej farby patria:

  • Jednoduchá aplikácia: Kriedové farby sú známe jednoduchou aplikáciou. Bez ohľadu na to, či ste začiatočník, alebo skúsený remeselník, s kriedovými farbami môžete dosiahnuť profesionálny vzhľad s minimálnym úsilím.
  • Matný vzhľad: Kriedové farby poskytujú nábytku krásny matný vzhľad, ktorý je moderný a elegantný. Matný efekt je ideálny pre tých, ktorí hľadajú spôsob, ako osviežiť svoj nábytok bez lesklého povrchu a vytvoriť mierny vintage nádych.
  • Postupné dozrievanie: Kriedová farba na drevo je špecifická v tom, že dozrieva v priebehu 2 až 3 týždňov. Vďaka tomuto dozrievaniu vytvorí stabilný povrch po dobu niekoľkých rokov. Napriek tomu je ideálne na farbu ako finiš použiť krycí lak, ktorý farbu zafixuje a umožní jej jednoduchšie čistenie.
  • Zdraviu neškodné farby: Kriedové farby na drevo majú prírodné zloženie, sú netoxické a spĺňajú najnáročnejšie podmienky šetrnosti k ľudskému zdraviu.

Nápady na vytváranie textúry na nábytku

Osviežiť a zmodernizovať nábytok s kriedovými farbami nie je vôbec zložité. Pre svoje projekty budete potrebovať len štetce, valčeky, handričku, špongiu a prípadne šablóny podľa vášho výberu.

Jednou z najjednoduchších a najefektívnejších metód je použitie štetca na vytvorenie textúry. Môžete vytvárať jemné štetinové stopy alebo hrubšie ťahy v závislosti od veľkosti a typu štetca. Kriedová farba na nábytok schne veľmi rýchlo, takže tieto efekty nie sú náročné na vytvorenie.

Stierkou môžete vytvoriť drsnejšiu textúru, ktorá bude pripomínať betón alebo omietku. Začnite tým, že na nábytok nanesiete tenkú vrstvu kriedovej farby. Potom použite stierku na nanesenie ďalšej vrstvy farby v smere, v ktorom chcete vytvoriť textúru. Zaujímavú textúru vytvoríte pomocou šnúrok a lanka. Týmto spôsobom vyčarujete štruktúru dreva alebo tehál.

Špongiou vytvoríte jemnejšiu textúru, ktorá bude pripomínať štruktúru dreva alebo kameň. Začnite tým, že na nábytok nanesiete tenkú vrstvu kriedovej farby. Potom použite špongiu, ktorú budete na farbu jemne prikladať. Podobným spôsobom môžete použiť aj papierové obrúsky.

Experimentujte s kombináciou dvoch rôznych odtieňov kriedovej farby. Aplikujte prvý odtieň, nechajte ho vyschnúť a následne naneste druhý. Potom môžete použiť brúsenie na odkrytie spodnej vrstvy, čo vytvorí krásnu, výraznú textúru. Vytvorte ombre efekt na svojom nábytku aplikovaním farby v postupne meniacich sa odtieňoch. Táto moderná technika pridáva nábytku veľmi trendový vzhľad. Pri vytváraní textúry na nábytok kriedovými farbami je dôležité experimentovať a nechať svojej kreativite voľný priestor.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter