Ako sme sa kedysi pripájali na internet a ako je tomu dnes

0
2593

Dnes už je internet zavedený v každej domácnosti, firme, úrade, či kaviarni a nákupnom centre. Akoby začínal tvoriť náš druhý, oveľa výkonnejší mozog. Všetko si dokáže zapamätať a so všetkým si poradí. Skrátka a dobre, veľa úkonov a činností, ktoré sme museli my sami v minulosti pracne vykonať, zvládne hravo za okamih. Je ale každému jasné akým vývojom si prešiel tento náš neoceniteľný pomocník?

Nebudeme opisovať úplné začiatky celosvetovej siete známou pod názvom internet. To pre nášho čitateľa vôbec nie je zaujímavé, pretože siahajú hlboko až do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Poďme teda rovno k tej dobe nedávnej, kedy sme sa aj tu u nás na Slovensku po prvýkrát s internetom zoznámili.

Bolo to niekedy koncom deväťdesiatych rokov, vtedy sa začali niektoré úrady a školy postupne pripájať. S obdivom sme sedávali i niekoľko hodín v zhlúčiku spolužiakov a kolegov pri stolnom počítači, kde si každý chcel nájsť to svoje. A skoro vždy sme toto naše posedenie zakončili rečníckou otázkou, že kam až tento novodobý zázrak ľudského umu a techniky dospeje.

Telefonická linkou sme sa napojili na internet prvý krát

Takto sme dumali pri internetovom pripojení prostredníctvom klasickej telefónnej linky, čiže cez obyčajný medený kábel. Jedného dňa prišiel technik od našich telekomunikácií a paralelne napojil k účastníckemu číslu aj internetovú službu známu pod názvom Dial-Up.

Pred surfovaním na internete sme sa museli naň najskôr pripojiť, čo nám oznamovalo hlasné chrčanie striedajúce sa s pískaním. No a potom to už šlo. Vlastne ani nie. Prenosová rýchlosť od 14,4 do 54 kbit/s bola priam neuveriteľne biedna na dnešné pomery. Navyše, akou rýchlosťou sa nám niečo načítalo, stiahlo, takou istou sme mohli zase niečo odoslať.

Do domácností sa začal vo väčšej miere dostávať až systém ISDN. Ten už prenášal dáta cez telefónnu linku rýchlosťoudo 128 kbit/s v plne digitálnej podobe a taktiež dokázal akoby rozoznať telefonovanie a surfovanie, a tak sme mohli telefonovať a byť pripojení súčasne.

Spojenie cez „telefón“ dovŕšila technológia s názvom DSL s parametrom niečo do 22 Mbit/s a predovšetkým jej rôzne vylepšené varianty. Ide o systém s asymetrický pomerom medzi dátami sťahovanými a odoslanými v prospech sťahovaných. Napriek istému anachronizmu sa tento spôsob surfovania stále využíva aj v súčasnosti. Pre nenáročných ako stvorené ešte aj dnes.

Televízny a optický kábel podstatne zvýšil kvalitu

Obrovský rozmach, a to doslovne, spôsobil až internet dostupný v rámci poskytovania televíznych služieb. Človek si zaplatil nejaký ten balík televíznych staníc a spolu s ním sa do domácností dostal cez koaxiálny kábel aj internet.

Relatívne lacné a plne dostačujúce. Pokiaľ mohli rodičia nerušene sledovať v obývačke svoje obľúbene relácie, ich potomkovia sa v detskej izbe oddávali online hrám, konverzovaniu s kamarátmi alebo si vypracovávali domáce úlohy.

Výhodou bolo, že sa takto mohlo na internet pripojiť viacero koncových zariadení pomocou modemu a routera, ktoré zabezpečovali vysielanie a prijímanie signálu v celom byte. Nevýhodou zase, že napríklad dosiahnutie avizovanej rýchlosti sťahovania 300 Mbit/s, a naopak 30 Mbit/s odosielania, závisí od viacero faktorov.

Históriu internetu po drôte zakončíme momentálne posledným technologickým výkrikom a to prenosom internetových dát laserovou technológiou. Optický internet šíriaci sav súčasnosti komerčnou rýchlosťou až do 1 Gbit/s k užívateľovi a 100 Mbit/s od neho, je skutočne výhra na celej čiare, pretože cez špeciálne optické vodiče sa dáta dostanú k užívateľovi doslova rýchlosťou svetla. Podmienkou je však vybudovanie pomerne nákladnej optickej siete, a to minimálne v okolí záujemcu, čo môže byť značný problém v málo zastavaných častiach miest a obcí.

Internet cez rádiové vlny je hudbou budúcnosti

Nie však je všade optický kábel nablízku a ak je tak, sú komplikácie s vyvedením na požadované miesto, plus celú záležitosť komplikuje legislatívna úprava.

Ak sa teda nachádzate v lokalite, kde nie je optický kábel zavedený, prípadne by mohli nastať komplikácie (najmä finančné) s vyvedením na požadované miesto, je namieste pouvažovať nad LTE internetom, ktorý prináša vysokorýchlostný internet prostredníctvom bezdrôtových sietí.

Takto sa internet dostával na požadované miesto už oveľa skôr než teraz, ale väčšinou ho poskytovali malí dodávatelia, čo so sebou prinášalo mnohé štrapácie, ak napríklad náhodou udrel blesk do antény umiestnenej na streche objektu. Postupne sa však daná technológia zlepšovala a v súčasnosti je široko ponúkaným variantom. Je to riešenie, ktoré je mimoriadne lacné, rýchlo inštalovateľné s vysokou rýchlosťou prenosu plne uspokojí nároky väčšiny záujemcov na internet.