Užite si jarné túry naplno: Na čo si dávať v lese pozor

0
393
Užite si jarné túry naplno: Na čo si dávať v lese pozor
Užite si jarné túry naplno: Na čo si dávať v lese pozor

Jarné obdobie je ideálne na turistiku v lese. Príroda sa prebúdza, slnko svieti čoraz silnejšie a dni sú dlhšie. Predtým, ako sa vyberiete na túru, je dôležité myslieť na bezpečnosť a dodržiavať isté pravidlá. Dodržiavaním bezpečnostných pravidiel a ohľaduplnosťou k prírode si môžete túru maximálne užiť a zároveň minimalizovať riziká.

Záchranári radia – bez turistickej obuvi v horách ani krok

Jedným z najdôležitejších aspektov bezpečnej turistiky je výber vhodnej obuvi. Turistické topánky sú pohodlné, vodeodolné a udržiavajú chodidlo v stabilnej polohe. Turistická obuv s podrážkou, ktorá má dobrú trakciu, ochráni pred pošmyknutím a pádom. Do hôr nepatria sandále, tenisky a iná ľahká obuv, ktorá vám neposkytne dostatočnú ochranu pred ostrými kameňmi, vetvami a inými prekážkami. Pánska a dámska turistická obuv je investíciou do bezpečnosti a vydrží vám niekoľko sezón.

Viete, ako sa obliekať do hôr a aké doplnky potrebujete?

Na túry voľte pohodlné oblečenie vyrobené z funkčných materiálov. Vďaka takémuto oblečeniu sa nebudete potiť a zároveň budete chránení voči vetru. Turistické oblečenie vždy prispôsobte počasiu a majte v zálohe nepremokavý plášť spolu s náhradnými ponožkami. V jarnom období sa počasie môže rýchlo meniť, preto vždy nájdite v batohu miesto na nepremokavé oblečenie. Nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare. So sebou by ste mali mať vždy dostatok pitnej vody, jedlo a lekárničku. Dôležitá  je aj turistická mapa, kompas a mobilný telefón s nabitou batériou.

Dve závažné chyby – zlá voľba trasy a nerešpektovanie prírody

Pred túrou si vždy premyslite trasu a informujte sa o aktuálnych podmienkach v danej oblasti. Zistite si, či nie sú niektoré chodníky uzavreté z dôvodu lesných prác, nepriaznivého počasia alebo iných faktorov. Naplánujte si trasu s ohľadom na vaše fyzické možnosti a čas, ktorý máte k dispozícii. Na jar sa v lese prebúdza divá zver. Rešpektujte jej životný priestor a buďte ohľaduplní. Nepribližujte sa k mláďatám a v prípade stretnutia s väčším zvieraťom sa pomaly vzdiaľte. Počas túry sa správajte ohľaduplne k prírode. Neodhadzujte odpadky a dbajte na to, aby ste nepoškodili rastliny a lesný porast.

5 zásad bezpečnej turistiky

  • Informujte niekoho o tom, kam sa chystáte a kedy sa plánujete vrátiť.
  • V lese sa pohybujte ticho a nerušte lesnú zver.
  • Nechoďte na túru sami, v prípade núdze druhá osoba pomôže a privolá záchranárov.
  • Všímajte si svoje okolie a dávajte si pozor na nebezpečenstvá ako napríklad spadnuté stromy, klzké kamene a útesy.
  • Dodržujte pokyny a zákazy uvedené na informačných tabuliach.

Autor: Gabriela Kudláčová