Zimu môžeme pokojne označiť za najnáročnejšie obdobie pre každé jedno motorové vozidlo. Zákon stanovuje v rámci povinnej výbavy len zimné pneumatiky, no ani ďalšie jej súčasti nie sú na zahodenie.
V zime sa vám toho zíde viac
Ak nepatríte medzi sviatočných vodičov, ktorí majú auto väčšinou odparkované v garáži, na výkyvy počasia ste si už v takom prípade pravdepodobne na cestách zvykli. Aj napriek tomu, že u nás zima nebýva v posledných rokoch extrémne tuhá, v každom jednom vozidle by mala byť výbava, ktorá sa v nepriaznivej situácii zíde. Pri návale snehu je veľkou výhodou mať pohon všetkých kolies, no ani ten niekedy nestačí a treba vytiahnuť reťaze na SUV 4×4. Na trhu nájdeme veľa druhov reťazí, ako napríklad reťaze na dodávky alebo traktor, ktoré treba vyberať podľa auta a hlavne typu pneumatík. Najmodernejšie kusy majú záberové retiazky dokonca aj v priečnom, pozdĺžnom a diagonálnom smere, vďaka čomu sa auto vyhrabe aj z ťažkých podmienok.
Nielen snehové reťaze, ale súčasťou výbavy by mala byť aj nemrznúca zmes do ostrekovača. Nemusíte ju mať vždy naliatu v nádržke, no zásoba sa určite zíde. Špeciálny koncentrát chráni celý systém do -30 stupňov, takže na neho určite nezabudnite. Samozrejmosťou by mala byť aj škrabka na zamrznuté alebo zasnežené okná, no v ťažších prípadoch, je dobrý aj rozmrazovač okien. Určite na nich veľmi nešetrite, ale zaobstarajte si model z tvrdého plastu, ktorý sa len tak ľahko nezlomí.
Ak viete, že bývate vo vysokohorskom prostredí alebo sa tam chystáte, odporúčame mať so sebou aj lopatu. Môže sa totiž stať, že počas noci nasneží toľko, že svoje auto ráno jednoducho nenájdete a budete sa k nemu musieť doslova prekopať. Najlepším riešením je plastová lopata, s ktorou lak na aute len tak ľahko nepoškodíte. Po odhrabaní kopy snehu sa hodí aj metlička na kompletné očistenie a rukavice, bez ktorých by ste pracovať dlho nevydržali. Netreba zabúdať na to, že podľa zákona, je kompletné očistenie auta pred jazdou povinnosťou.
Stávajú sa aj extrémne prípady
Nie je ničím výnimočným, že počas tuhej zimy, ľudia zostávajú uviaznutí na vysokohorských chatách, kde ich doslova zavalí sneh. Rovnako, tak môžu uviaznuť na ceste mimo civilizácie, kde pri menej skúsených vodičoch hrozí, že zostanú aj bez paliva. V prípade, že sa na takúto cestu chystáte, je dobré mať so sebou aj rezervu paliva, aby ste mohli neustále udržiavať v interiéri teplo. Na Slovensku sú v rámci tejto problematiky zákony veľmi chápavé a benevolentné a preto nie je dané množstvo povoleného prevážaného paliva. Iná situácia je ale v zahraničí, kde napríklad v Česku a Rakúsku je limit na palivo 10 litrov, no v Nemecku je to len 5 litrov. Vo výnimočných prípadoch sa zídu aj teplé deky a to hlavne pre rodiny s deťmi.