Podložka na jogu zlepší kvalitu cvičenia

0
1224

Joga je nielen športom, ale aj prostriedkom k prečisteniu mysle a odbúraniu stresu. Pri joge sa neuveriteľne uvoľníte a zároveň spevníte telo. Toto cvičenie je vlastne splynutím mysle a tela. Začať cvičiť jogu je skvelým nápadom. K cvičeniu potrebujete len pokojné prostredie, pohodlné oblečenie a kvalitnú podložku na jogu.

Prečo je dôležité mať podložku na jogu

Pri cvičení jogy sa dajú využiť viaceré pomôcky na cvičenie, napríklad fitlopty. Ak nechcete používať pomôcky, bude vám stačiť podložka. Joga je postavená hlavne na koordinácii tela, a preto je práve výber správnej podložky dôležitý. Niektoré dynamickejšie typy jogy sa bez podložky skutočne nezaobídu, napríklad powerjoga. Vďaka podložke získate pri cvičení väčšiu stabilitu a nebudete sa šmýkať po zemi sem a tam. Správne vybraná podložka podporí športovca pri náročnejších zostavách, dodá potrebnú mäkkosť pri cvičení na kolenách alebo lakťoch a celkovo zlepší kvalitu cvičenia. Podložky na cvičenie sú skladné a ľahké.

Ako vybrať podložku na cvičenie

Podložku na cvičenie by ste nemali kupovať v supermarketoch, ale v špecializovaných predajniach. Podložiek je viacero typov a modelov. Na stránkach internetového obchodu so športovými potrebami inSPORTline nájdete podložky určené pre rôzne druhy športov za priaznivé ceny.

Podľa materiálu a textúry

Materiál použitý na výrobu podložky by nemal byť umelý. Vyhnite sa lacnému a v niektorých prípadoch aj škodlivému plastu. Podložka na jogu sa vyrába z rôznych prírodných a dokonca aj hypoalergénnych materiálov. Odporúčame podložky jutové, bavlnené alebo z prírodného kaučuku. Dávajte si pozor na textúru, ktorá býva často drsnejšia. Na jogu sú viac vhodné podložky s jemnou a zároveň protišmykovou textúrou.

Podľa postavy a druhu jogy

Ak máte silnejšiu postavu, kúpte si podložku s väčšou hrúbkou. Dôležitá je taktiež vaša výška, aby ste hlavou neležali na zemi. Štandardne sa podložky vyrábajú v dĺžke 180 cm, ale dajú sa zohnať aj dlhšie. Nezabúdajte ani na protišmykovú úpravu. Dynamické typy jogy si ju vyžadujú. Naopak pri menej dynamických, pokojných, oceníte mäkký povrch.

Ostatné dôležité parametre

Podložky sa vyrábajú v šírke 60 cm, ktorá by mala na cvičenie stačiť. Ak však túžite po väčšom komforte, dajú sa zakúpiť do šírky 70 cm. Hlavne dámy si potrpia na dizajn. V tejto oblasti máte naozaj bohatý výber od jednofarebných podložiek v rôznych odtieňoch až po vzorované modely. Podložky sa upevňujú popruhmi a následne ich môžete preniesť v športovej taške. Existujú však aj špeciálne vaky určené priamo na prenášanie podložiek.