Sklenárstvo od čias minulých po súčasnosť

0
1293

Sklenárstvo – jedno z najstarších remesiel v histórii ľudstva vôbec, a napriek tomu si aj v ére súčasného moderného človeka dokázalo udržať svoje významné postavenie. Sklenárčina už dávno nie je len o okenných výplniach či korálikoch. Sklo v jeho rôznych podobách sa zabývalo v našich domovoch, kanceláriách či verejných priestranstvách. Jeho elegancia, pomerne jednoduchá údržba a viacúčelovosť ho posunuli na celkom inú úroveň a dnes si už bez sklenárskych výrobkov nevieme modernú architektúru ani predstaviť.

Od muránskych zrkadiel po sklenené steny

Aj keď sa o výrobe skla píše už v Biblii, na vrchol slávy ho vyniesli až sklárski majstri z ostrova Murano neďaleko Benátok. Práve oni dokázali vdýchnuť tomuto chladnému materiálu punc brilantnosti a dokonalosti. Ich mozaikové sklá a nádherné zrkadlá začali pomaly, ale iste písať novú éru sklenárstva. Dnes sa už so sklom v akejkoľvek podobe stretávame takmer na každom kroku. Rámuje výklady obchodov a nákupných centier, zdobí naše steny a vitríny, vyníma sa na honosných, ale aj na tých bežných okenných tabuliach našich domovov či kancelárií. Vďaka skúseným a zručným sklenárom dostáva podoby, o akých naši predkovia ani len nesnívali. Pozerať sa na praskajúci oheň cez bezpečné a priehľadne čisté sklo je nielen upokojujúci, ale priam povznášajúci pocit.

Sklenárstvo a praktický život

No sklo má okrem tej okrasnej a reprezentatívnej stránky aj stránku praktickú. Hoci ani tu estetika určite nechýba! Sklenené zásteny za kuchynskou linkou majú síce presne vymedzenú úlohu, no pri pohľade na ich krásu a decentnosť sa zastaví dych nejednej domácej panej. Rovnako čisto a vzdušne pôsobí aj sklenené zábradlie či obyčajná presklená stena, oddeľujúca aspoň symbolicky dva rôzne priestory. O tom, že sklenárski majstri sú v nových a netradičných využitiach skla naozaj nekonvenční, svedčia napríklad aj obrovské sklenené tabule na fasádach budov, tzv. wall cladding. Keďže je sklo naozaj veľmi pevný a trvácny materiál, práve jeho dlhá životnosť, jednoduchá údržba a vysoký estetický štandard sú zárukou toho, že si svoje uplatnenie nachádza rovnako v exteriéri, ako aj v interiéri.

Len obyčajný pohľad cez okno či do zrkadla stačí na to, aby sme si uvedomili, že sklenárstvo nie je len remeslo. Je to niečo oveľa viac. Vnáša do našich životov krásu z jednoduchosti línií, čistotu a vzdušnosť z kvalitných materiálov a praktickosť z nekonečných možností využitia skla. Skla, ktoré samo osebe môže pôsobiť chladne, ale spracované do konkrétnej podoby dodáva teplo našim domovom a útulnosť každému priestoru, ktorý dopĺňa a zároveň aj zdobí.