Karpatské brandy: Tradičný mok, ktorý si vás opantá

0
784

Vedeli ste, že brandy je vlastne vínna pálenka? Kedysi sa používala ako liek na bolesti a tešila sa veľke obľube podobne ako dnes. Aj vy ste fanúšikom jej jemnej, podmanivej chuti?

Napriek tomu, že zrod vinárstva sa v úpätí Malých Karpát sa datuje do uhorských čias, brandy ako taká sa začala vyrábať približne v pätnástom storočí. Nevyrábala sa však v takom prevedení, ako ju poznáme dnes, obsahovala až 90 % alkoholu a zamilovali si ju najmä vyššie vrstvy a bohatí mešťania. Vďaka svojej vyváženej chuti sa brandy stala obľúbeným nápojom vyšších, bohatších vrstiev meštianskeho obyvateľstva.

Z francúzskeho Cognacu až na Slovensko

Brandy má svoje korene v oblasti Cognac vo Francúzsku, odtiaľ pochádza aj názov koňak. Práve koňak a šumivé víno je spojenie, ktoré vytvára nezameniteľnú chuť „kábečka“. To sa začalo vyrábať v roku 1951 v Pezinku, no na jeho výrobu sa používal mimoriadne ekluzívny francúzsky koňak, čo však navyšovalo náklady naozaj v značnej miere. Zlom nastal v roku 1968, kedy bol vypálený prvý surový vínny destilát. Ten majstri vinári naliali do dubových sudov, aby sa v roku 1975 uskladnil v dubových kadiach. Dozretá brandy príjemne prekvapila aj na slovo vzatých odborníkov, preto sa rozhodlo, že sa uvedie na trh pod názvom Karpatské brandy Špeciál V.S.O.P.. Jeho popularita rástla raketovou rýchlosťou, „kábečko“ sa stalo významnou súčasťou bývalého Československa.

Tradičná brandy pre každého

Verte či neverte, obľúbená brandy z Malých Karpát si zachováva aj naďalej výrobný postup podľa pôvodných receptúr. Aby si všetci prišli na svoje, na trhu nájdete Karpatské KB, Karpatské brandy Originál, Karpatské brandy Špeciál a Karpatské brandy Exclusive. Tento nápoj s vyváženou, plnou chuťou a jemnou vôňou s nádychom vanilky, si môžete vychutnať na viacero spôsobov. Čistá brandy, ktorá vyniká svojou jantárovou farbou, by sa mala degustovať z tradičného pohára na brandy pri teplote 17 až 21 stupňov. Samozrejme, môžete ju piť aj ako miešaný drink na anglický spôsob so sódou, tonikom a ľadom. Výraznejšia brandy ako napríklad Karpatské brandy Original, vynikne v obľúbených miešaných drinkoch ako Sidecar, Stinger či Brandy Alexander. Neváhajte a objavte spôsob, ktorý vám pri vychutnávaní Karpatského brandy vyhovuje najviac. Doprajete si pohárik brandy ako aperitív alebo Karpatské brandy zaradíte ako ingredienciu do kokteilov?