Eternit, tradičný materiál na fasády a strechy.

0
2189

Pojem eternit vo všeobecnosti predstavuje ochrannú známku vláknocementových výrobkov. Využíva sa v stavebníctve na strešné krytiny, obklady stien či výrobu rúr. Má viac než storočnú tradíciu, no aj napriek tomu je v súčasnosti obľúbeným prvkom modernej architektúry.

Eternit je vyrábaný zo surovín, ktoré sú neutrálne voči životnému prostrediu. Používa sa portlandský cement, mletý vápenec, celulózaorganická vláknina. Zlúčením týchto surovín vzniká vláknocementový materiál, ktorý sa vyznačuje pevnosťou, stálosťou, odolnosťou voči klimatickým vplyvom a nehorľavosťou.

Pod značkou Eternit sú ponúkané stavebné materiály ako vláknocementové maloplošné šablóny, obklady pre odvetrávané fasádystavebné dosky. Vláknocementová strešná šablóna je tradičný a osvedčený typ strešnej krytiny. Často je využívaná aj pri výstavbe budov s najvyšším energetickým štandardom.

Fasádne dosky Eternit majú jedinečnú povrchovú úpravu, lazúru s viditeľnou štruktúrou vláknocementu. Tá im dodáva znamenitý reprezentačný vzhľad. Vďaka tomu sa z nich stal žiadaný produkt výškových, rezidenčných, obchodných, ale aj priemyselných budov. Odvetrávaná fasáda má svoj pôvod v Škandinávii. Využíva techniku „rainscreen“, ktorá chráni vonkajší obklad pred klimatickými vplyvmi. Je žiadaná predovšetkým v oblastiach, ktoré sa vyznačujú náročnými poveternostnými podmienkami.

Stavebné dosky sa uplatňujú vo vonkajších a vnútorných oplášteniach stien a konštrukcií, šalovacích prvkoch strateného debnenia, protihlukových bariérach, elektrolávkach a elektrotuneloch, sendvičových paneloch, pri izolácii základov, krytí elektrických rozvodov a zariadení a v interiéri pri výrobe nábytku.

Strešné, obkladové dosky a fasádne obklady Eternit ponúkajú široké spektrum farieb. Umožňujú hrať sa s dynamikou a atraktívnosťou stavby. Najčastejšie využívanými farbami sú modročierna, červená, tmavohnedá a sivá. Vďaka širokému spektru ponúkaných farieb spĺňajú strešné a obkladové dosky Eternit kritériá na celkový estetický dojem stavby a jej harmonické začlenenie do okolitého prostredia. Široká ponuka doplnkových tvarov umožňuje komplexné riešenie všetkých strešných detailov. Povrch môže byť hladký alebo štruktúrovaný. Štruktúrované prevedenie dodáva strechám atraktívny vzhľad, ktorý imituje tradičnú bridlicu. Najpoužívanejší spôsob pokládky je takzvané francúzske, nemecké a dvojité krytie. Čo sa týka ich hmotnosti, sú ľahké, a preto je vhodné použiť ich okrem novostavieb aj pri rekonštrukciách. Dávajú slobodu v kreativite, ktorá je doplnená o vysokú pevnosť, trvanlivosť a jednoduché zaobchádzanie a navyše, materiál, z ktorého sú vyrábané je ekologický a zdravotne nezávadný.