Dlho ste ich vyberali, zaplatili ste za ne dosť peňazí, ale nevydržali dlho. Hovoriť budeme o trekových topánok, ktoré patria na chodidlá každého zanieteného turistu. Životnosť turistickej obuvi nezáleží len na tom, koľko ste do nich investovali. Aj tie najkvalitnejšie topánky vám nevydržia dlho, keď sa o ne nebudete adekvátne starať.
Topánky nepatria do práčky
Po poriadne namáhavej túre môžu byť turistické topánky naozaj extrémne znečistené. Za žiadnych okolností ich nedávajte do práčky. Turistickú obuv je nutné čistiť opatrne a ošetriť pomocou špeciálnych prípravkov. Všetky materiály musíte najskôr očistiť od hrubej špiny. Na toto čistenie slúžia kefky s jemným vlasom. Niekedy samotné čistenie kefkou nestačí a na rad prichádza navlhčená hubka alebo handrička. Môžete použiť mydlovú i čistú vodu. Turistická obuv si zaslúži aj vnútorné čistenie. Opäť použite kefku a handričku s vodou. Zakúpiť sa dajú tiež spreje, ktoré bojujú proti baktériám a plesni. Po odstránení nečistôt je nutné nechať topánky poriadne vyschnúť. Až na vyschnutú obuv je možné nanášať impregnačné spreje či vosky. Topánky nesmiete sušiť na radiátore alebo pod ním. Sušte ich pri izbovej teplote. Proces urýchlia noviny vložené do vnútra obuvi.
Ošetrenie obuvi podľa materiálu
Pánske topánky do hôr i dámska turistická obuv sa vyrábajú z rôznych materiálov. Od materiálov závisí odolnosť topánky, jej vodovzdornosť a komfort nosenie. Najkvalitnejšie sú topánky vyrobené z kože. Lacnejším variantom sú textilné topánky, ktoré vám dobre poslúžia pri menej náročnej turistike alebo v prípade, keď nechodíte do hôr veľmi často. Jednotlivé typy materiálov sa ošetrujú odlišným spôsobom resp. odlišnými prípravkami.
Textilná turistická obuv
Textilné topánky môžete občas preprať v rukách. Existujú dokonca suché prípravky v podobe peny, ktoré sa na textil nastriekajú a pohltia nečistoty. Po opraní a vysušení sa ošetrujú univerzálnou impregnáciou. Impregnácia na povrchu chráni obuv pred navlhnutím, usádzaním prachu a odpudzuje mastnotu.
Kožená turistická obuv
Pri koženej turistickej obuvi musíte rozlíšiť, či ide o hladkú kožu, alebo o obuv z brúsenej kože. Brúsená kožená obuv (napríklad nubuk) sa ošetruje podobnými sprejmi ako textilné topánky. Nikdy nepoužívajte na tento druh kože vosky, ktoré by sa dostali do vlákien. Hladká koža naopak znesie aj voskovanie alebo ošetrenie krémom. Pozor na to, že po aplikácii vosku koža zmení farbu – jemne stmavne. Počas ošetrenia krémom si dávajte pozor, aby ste nenaniesli hrubú vrstvu, ktorá by mohla znížiť priedušnosť topánok.