Plast zo záhrady len tak nevyženieme

0
1005

Aj keď sa za posledný rok zvýšilo povedomie verejnosti o plastoch a prebehla dobre mienená kampaň za zníženie ich spotreby, len veľmi ťažko si vieme predstaviť, že by sme sa ich v domácnosti a záhrade zbavili úplne.

Stačí sa len pozrieť na ich využitie pri práci s vodou a rôznymi vodnými roztokmi. Plastové barely a kanistre sa používajú na zachytávanie tak potrebnej dažďovej vody a ich význam bude ďalej len rásť s tým, ako sa voda bude stávať stále vzácnejšou. Dobrý záhradkár zachytí do barelu skutočne každú kvapku vody, ktorú dostane zadarmo v podobe dažďa a nenechá ju len tak odtiecť do kanalizácie.

Mnohí záhradkári pomocou rôzne veľkých barelov zavlažujú vzdialené záhrady, ktoré nemajú žiadny iný zdroj vody. Tento spôsob zavlažovania je bohužiaľ v ostatných, stále horúcejších rokoch stále aktuálnejší a využitie v ňom nájdu aj rôzne kanistre, ktoré často do posledného miesta vyplnia v záhradkárovom aute miesto pôvodne určené pre batožinu.
Ani po zbere úrody sa úloha plastových barelov nekončí. Vďaka svojim vlastnostiam sú ideálne na uskladnenie a prípravu kvasu. Ak uvažujete o nákupe barelov na kvas, vyberte si barely, ktoré sú na tento účel určené. Okrem iného majú pevne uzatvárateľné veko (čo pomôže pri transporte do pálenice) a spomenuté veko je široké, aby sa kvas dal ľahko vyberať. Doba, keď sa kvas prevážal v plastových smetných nádobách už skončila. A netreba sa ani ulakomiť na čo najväčšie barely. 220 litrový barel síce vyzerá v pivnici dobre, najmä ak je plný kvasu – horšie je to však s jeho vynášaním von. O mnoho lepšie poslúži 120 litrový.

Bez plastov si nevieme predstaviť nie len zber dažďovej vody, ale aj samotné zavlažovanie. Plastové sú všetky hadice a postrekovače sú v súčasnosti tiež vyrobené poväčšine z plastov. A platí to či sa bavíme o postrekovačoch na vodu, alebo o tlakových postrekovačoch, ktoré sa používajú na aplikáciu ochranných postrekov v záhradách.
Záhrada bez plastu je teda síce pekné heslo, ale v praxi už asi nie je realizovateľná.