Podobne ako lasice, tak aj aj kuny sú dlhé, štíhle a elegantne vyzerajúce malé stvorenia. Na jednom konci majú dlhé chvosty a na druhom relatívne malé hlavy. Zdržiavajú sa v horách, borovicových lesoch , zmiešaných lesoch a pod. Ničenie biotopov v niektorých oblastiach je však škodlivé pre miestne populácie poddruhov. Na druhej strane treba dodať, že kuny patria vo veľkej miere medzi škodcov, keďže sa môžu usídliť pod strechou domov, v podkroviach či na povalách, ale tiež pod kapotou auta. Dá sa s tým niečo robiť?
Kľúčové fakty o kunách:
- Kuny sú vo veľkej miere závislé od hrabošov a myší, ktoré sú ich primárnym zdrojom potravy.
- Pravdepodobne druhým najdôležitejším zdrojom potravy sú bobule, najmä čučoriedky, ale tiež malé vtáky a zdochliny.
- Hoci sú kuny typické pre nočné hľadanie potravy, sú aktívne aj ráno či večer, najmä počas dlhých letných dní.
- Kuna je tiež schopná loviť sliepky a králiky, ale nepredstavuje veľké nebezpečenstvo pre väčšie hospodárske zvieratá. Ak sa kuny cítia ohrozené, budú sa brániť, no okrem toho pravdepodobne nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre ľudí. Ale treba zdôrazniť, že môžu prenášať ochorenia, ktoré pre človeka môžu znamenať potenciálne ohrozenie.
Pozor na udomácnenie kuny vo vašom dome
Vedeli ste o tom, že kuny sú schopné udomácniť sa v ľudskom príbytku, a to priamo na povale či pod strechou domu? Vylučujú zapáchajúce výkaly, ktoré môžu byť nebezpečné, pričom čím dlhšie sa zdržiavajú na danom mieste, tým ťažšie je dostať ich preč. Odpudzovače na kuny sú mimoriadne vyhľadávané, a to najmä tie, ktoré využívajú ultrazvukové signály na odpudenie. Sú totiž bezpečné, pomerne jednoduché na použitie a skutočne fungujú. Okrem toho je možné použiť spreje či pachové ohradníky, ktoré vylučujú silnú arómu, a teda kuna je nútená chránený priestor opustiť.