Ako sa nepopáliť pri online pôžičkách

0
1540

Zvažujete pôžičku? Možno vám práve vypovedala službu vaša práčka či televízor, alebo ste sa rozhodli vymeniť svoj starý telefón. Prípadne potrebujete vykryť len prechodné obdobie do ďalšej výplaty? Nech už je dôvod akýkoľvek, v súčasnosti si môžete vybrať z ponuky klasických úverov alebo tzv. online pôžičiek.

Čo je online pôžička?

Ako už naznačuje samotný názov, online pôžička je úverový produkt, ktorý sa realizuje cez internet. Takáto pôžička je omnoho flexibilnejšia ako klasické “offline” pôžičky. K hlavným výhodám takejto pôžičky patrí, že vás neobmedzujú otváracie hodiny banky. Peniaze môžete získať celkom pohodlne z pohodlia svojej obývačky 7 dní v týždni, 24 hodín denne. Vyplníte jednoduchý online formulár, počkáte na schválenie a do niekoľkých hodín máte peniaze na svojom účte. Online pôžička je tá pravá pre každého, kto nemá rád papierovačky a byrokraciu.

Spravidla vám stačí splniť niekoľko jednoduchých podmienok – 18 rokov, trvalý pobyt na území Slovenskej republiky či pravidelný príjem. Tento príjem však nemusí byť vysoký, a online pôžička je tak dostupná aj pre študentov, dôchodcov či mamičky na materskej dovolenke. Takisto by ste nemali byť v omeškaní so splácaním úverov v iných finančných inštitúciách. Pri takomto type pôžičky spravidla nepotrebujete ani ručiteľa či záruku vo forme nehnuteľnosti.

Ako si vybrať online pôžičku?

Hoci k týmto typom pôžičiek postupne pristupujú aj banky, zatiaľ sú online pôžičky skôr doménou nebankových spoločností. V posledných rokoch prešli aj tieto inštitúcie prísnou reguláciou. Aj napriek tomu sa však aj na slovenskom finančnom trhu stále nájdu špekulanti, ktorí vás môžu oklamať. Na čo by ste si teda pri online pôžičke mali dávať pozor?

Vyberte si licencovaného poskytovateľa. Nebankové inštitúcie podliehajú kontrole a musia mať licenciu na poskytovanie pôžičiek od Národnej banky Slovenska. Takíto licencovaní poskytovatelia majú okrem iného povinnosť preveriť si vašu finančnú situáciu v úverových registroch. Ak máte problémy so splácaním pôžičky v inej finančnej inštitúcii, nemusia vám úver poskytnúť. Ak do toho poskytovateľ ide bez problémov, môže ísť o úžeru. O poskytovateľovi by ste mali mať k dispozícii tiež dostatok iných dôveryhodných informácií. To určite nie je prípad, ak má napríklad na stránke uvedené len telefónne číslo.

Dôsledne si preštudujte zmluvné podmienky. Zmluva je základ každého finančného vzťahu. Preverte si správnosť výšky pôžičky a doby splatnosti v zmluve. Preverte si, či pokuty a poplatky pri prípadnom omeškaní alebo predčasnom splatení pôžičky nie sú neúmerne vysoké. Zvlášť pozorne si preštudujte text uvedený drobným písmom. Ak je zmluva pre vás nezrozumiteľná, nepodpisujte ju. Máte predsa na výber.

Porovnávajte. Poskytovateľov pôžičiek na slovenskom finančnom trhu je naozaj veľa. Porovnajte si podmienky poskytnutia pôžičky u viacerých z nich a vyberte si tú najvýhodnejšiu. Väčšina serióznych poskytovateľov online pôžičiek nepožaduje ani ručiteľa a už vôbec ručenie nehnuteľnosťou. Ak pri pôžičke niekoľkých stoviek eur poskytovateľ od vás žiada neprimerane vysokú záruku hodnotným majetkom, môžete oň veľmi jednoducho prísť.

Na záver ešte jedna – snáď najdôležitejšia – rada. Spoľahnite sa na svoj zdravý rozum. Aj v prípade, ak vás tlačí čas, nenechajte sa nalákať na extra výhodné podmienky poskytovateľa, ktorého nikto nepozná. Zvažujte tiež, či pôžičku skutočne potrebujete a či naozaj nemôžete obetovať tú vec, po ktorej tak veľmi túžite. Ak áno, vždy si najskôr prepočítajte, či ste schopný bez problémov splácať sumu peňazí, ktoré vám budú poskytnuté. Iba tak sa môžete vyhnúť problémom a vyhnúť sa začarovanému kruhu splácania pôžičky ďalšou pôžičkou.