INHALÁCIA (naparovanie, aromalampy, difuzéry, USB difuzéry, rozprašovače, keramické odparovače a pod.)
Esenciálne oleje, ktoré vdychujeme, vníma náš mozog, ktorý vplýva na našu psychiku, emócie, nálady. Pri inhalácii dochádza k rýchlemu nástupu účinku (NOS – MOZOG – REAKCIA). Je to preto vhodný spôsob ako ovplyvniť emócie (cez limbický systém, ktorý je za emócie zodpovedný).
Naparovanie – tradičný a osvedčený spôsob vhodný hlavne pri liečbe respiračných ochorení (upchatý nos, kašeľ, hlieny a pod.) Voda má byť teplá, ale nie horúca, aby sme si nepopálili tvár. Hlavu prikryjeme uterákom, zatvoríme oči a dýchame zhlboka. Na cca 0,5 l vody pridáme asi 2 – 3 kvapky esenciálneho oleja (vhodné sú napr. citrusy, ale aj eukalyptus, tymián).
Aromalampy – dodáva príjemnú atmosféru vďaka čajovej sviečke v kombinácii s odparovaním vôní. Dbajte na to, aby vzdialenosť medzi sviečkou a dnom nádobky s vodou bola aspoň 8 cm, aby nedochádzalo k prehrievaniu a degradácii esencií teplom.
Difuzéry (z angl. slova „diffuse“ – rozptyľovať) – elektrické prístroje na rozptyľovanie esencií v priestore. Sú praktickejšie ako aromalampy vzhľadom na to, že majú automatické vypnutie, ak v difuzéri nie je voda.
USB difuzéry – fungujú cez USB konektor a nie je pri nich potrebná ani voda (esencie kvapkáme priamo na vankúšik na USB kľúči) – vhodné na použitie v aute alebo v kancelárii.
Rozprašovače – môžeme si vyrobiť sami, stačí fľaša s rozprašovačom, esencie, ktoré zmiešame s vodou a pred použitím len poriadne pretrepeme, aby sa oleje vo vode rozptýlili.
V prípade, že nemáte k dispozícii žiadne prístroje a pomôcky – stačí napr. kvapnúť pár kvapiek na vreckovku a položiť ju vedľa seba, prípadne na radiátor.
APLIKÁCIA NA POKOŽKU (masáž, obklad, kúpeľ…..)
Masáž – účinná na zmiernenie bolesti, pri nespavosti, kolikách a podobne. Pri masáži riedime esenciálny oleje alebo zmes v rastlinnom oleji, masle, prípadne aloe vera a pod. Masáž prekrvuje pokožku, podporuje cirkuláciu krvi a lymfy a podporuje imunitu.
Kúpeľ s pridaním esenciálnych olejov – na podporu spánku, zmiernenie bolestí, relax pre telo aj dušu.
Pri kúpeli nezabúdame na empirické pravidlo, že olej sa rozpúšťa v oleji (po vstupe do vane sa esencie „nalepia“ na pokožku aj sliznice – aj na intímne miesta, preto je potrebné esencie vždy riediť!). Ako nosiče môžeme použiť rastlinné oleje, prípadne v kombinácii s plnotučným mliekom. Vaša pokožka bude po kúpeli nádherne vyživená.
Postup: Do 1 polievkovej lyžice základného oleja – napr. olivový, mandľový pridáme 5-10 kvapiek esenciálneho oleja a zmes vylejeme do pripravenej vane. U malých detí stačí 1 – 2 kvapky v nosnom oleji.
Kloktanie – 1-3 kvapky esenciálneho oleja nakvapkáme do pohára s teplou vodou a zmes kloktáme. Neprehĺtame!!!
Obklady – cca 5 kvapiek esenciálneho oleja do pohára vody. Použijeme obväz, ktorý namočíme do zmesi a prikladáme na postihnuté miesto.