Rozhodli ste sa riadiť odporúčaním investorov a investovať do zlata? Lenže ako na to v dobe koronavírusových obmedzení?
Pre zlato nemusíte do Bratislavy, nechajte si ho bezpečne poslať
V normálnej situácii by ste navštívili špecializovanú mincovňu v Bratislave na Dunajskej ulici 68. Ale viete, že to ide aj bez toho? Predajňa bežne ponúka predaj investičného zlata aj online cez svoj e-shop na webových stránkach Slovenske-mince.sk. Na týchto stránkach máte tiež možnosť sledovať aktuálnu nákupnú a výkupnú cenu zlata. Investiční zlato si potom online objednáte a dôjde vám diskrétne až domov ako poistená zásielka.
„Zlaté mince a zlaté zliatky určené na bezpečnú investíciu do tohto drahého kovu predávame priamo v Bratislave viac ako 9 rokov“, hovorí Soňa Klempová, vedúca predajne. „Za toto obdobie sme si získali dôveru 15 000 zákazníkov, ktorí si u nás pravidelne dopĺňajú svoje súkromné zlaté rezervy. Zlato dovážame priamo zo zahraničia, od dcérskej spoločnosti rakúskej centrálnej banky. Klienti tak majú istotu pôvodu a rýdzosti.“
Koľko v dnešnej dobe investovať do zlata?
Ešte pred koronavírusovou krízou by vám bol váš finančný poradca odporučil do zlata investovať do 10 % hodnoty vášho voľného majetku, teda peňazí. Nemyslite si, že ste mu zle rozumeli, keď vám teraz odporučí investovať do zlata až 90 %. Zlato sa opäť predviedlo v tom najlepšom svetle. Ekonomické, pandemické, politické aj vojenské krízy zvláda s nadhľadom.
Podarilo sa mu to aj pri prvej vlne koronavírusovej pandémie. Zatiaľ čo sa akcie pozreli až na svoje dno a aj obľúbené nehnuteľnosti už nie sú istotou, ktorou bývali, cena zlata zvládla dvakrát po sebe prekonať svoj historický rekord. Teraz sa drží na cene okolo 2000 USD za uncu, čo je dobrý signál k nákupu. Cena zlata určite porastie. Nielen z dôvodu pandémie či ekonomickej neistoty, ale aj preto, že sú podľa odborníkov zásoby zlata pred vyčerpaním a nové ložiská nie sú. Predpokladá sa, že to cenu zlata zdvihne do 10 rokov nad cenu 4000 USD za uncu.
Je správny čas investovať do zlata
Zlato má unikátnu vlastnosť – vie zachovať hodnotu nášho majetku. Zlaté tehličky so slovenským pôvodom ale nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). Preto slovenskému trhu dominujú zlaté tehly od švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P.