Korekcia očných viečok omladí váš vzhľad

0
3527

Za najobávanejšie obdobie v živote každej ženy možno považovať starnutie. Prichádza nebadane, postupne, s prvým šedivým vlasom či prvou vráskou na tvári. Ide síce o celkom prirodzenú záležitosť, no ženy sa so starnutím len veľmi nerady zmierujú. Udržať si mladý vzhľad a zdravie je pre ne veľmi dôležité. Veľa žien preto hľadá spôsoby, ako zostať dlho mladé a zdravé.

Starnutie a pokožka

Starnutie pleti je fyziologický fenomén, ktorý je výsledkom viacerých skutočností. Výrazný vplyv na pleť má pitný režim, stres, spánok, hormóny a tiež kozmetická starostlivosť.

S pribúdajúcim vekom dochádza u žien k strate elasticity pokožky a k vzniku rôznych kožných záhybov. Prvé prejavy starnutia bývajú najčastejšie viditeľné v oblasti tváre a dekoltu. U žien sa okolo 30. roku života začínajú objavovať drobné pigmentácie a jemné vrásky v okolí očí. Práve očné okolie je veľmi citlivé, pokožka je tu totiž veľmi jemná a navyše je najviac vystavovaná vplyvom okolia.

Na súperenie s časom sme síce všetci krátki, no s vonkajšími prejavmi starnutia možno úspešne bojovať, či už zdravým životným štýlom, vhodnou kozmetikou, ale tiež modernými korekčnými zákrokmi, ktoré pomáhajú čoraz viac ženám cítiť sa opäť pekne a sebavedomo.

Ochabnuté očné viečka

Vznik ovisnutých očných viečok môže byť ovplyvnený viacerými faktormi, ako je dedičnosť, ochorenia obličiek, pri ktorých sa v podkoží zadržiava tekutina, alergie, typ kože alebo životospráva. Niekedy skutočne môže ísť o vrodenú predispozíciu, ktorá môže byť spôsobená nedostatočným vyvinutím zdvíhača očných viečok.

Najčastejšou príčinou ochabnutia však býva mechanický pokles viečok pod vplyvom nadbytočného množstva kože, čo podnecuje hlavne starnutie. Viečka nemajú podkožný tuk, ich koža je jemná, a preto sa na ich povrchu vytvárajú ryhy. Na hornom viečku dochádza aj k poklesu vonkajšieho kútika oka, vytiahnutá koža prekrýva očný kútik a časť očnej štrbiny. Niekedy býva tento proces spojený aj s poklesom obočia. Pri spodných viečkach vznikajú vačky a kruhy pod očami, ktoré sú výrazné hlavne ráno po prebudení. Dodávajú tvári unavený, smutný výraz, opticky ešte pridávajú vek a môžu mať súvis aj so zhoršením zraku. K ochabnutiu viečok dochádza postupne u každého, ale u každého aj tento proces trvá rozdielne dlho.

Korekcia viečok

Korekcia alebo operácia očných viečok sa radí ku kozmetickým zákrokom. Napriek tomu jej efekt je vo veľkej miere aj zdravotný. Jej odborný názov je blefaroplastika a zahŕňa operáciu horných aj spodných viečok. Ovisnuté viečka okrem estetickej nedokonalosti prinášajú aj funkčné problémy, akými sú bolesť očí alebo pocit únavy. Operácia poskytuje efektívne riešenie, ktoré pomôže zbaviť sa problému s prevísajúcimi viečkami a pomôže omladiť vzhľad aj o niekoľko rokov.

Operácia

Pred plánovaným zákrokom, ktorý poskytuje očná klinika je potrebné absolvovať konzultáciu, počas ktorej vás dôsledne oboznámia so všetkými podstatnými informáciami, ktoré sa zákroku týkajú – s jeho cenou, predprípravou, pooperačnou starostlivosťou.

Lekár v prvom rade vyšetruje funkciu svalu viečka. Ak je viečko spadnuté o menej ako 3 milimetre, nie je potrebný taký rozsiahly zákrok ako pri výraznejšom poklesnutí. Blefaroplastika sa nevykonáva, ak pacient nemá dostatočne funkčný slzný aparát, na zistenie čoho slúžia špeciálne testy slzenia.

Operácia je vhodná nielen pre ženy, ale aj pre mužov, ktorí trpia rovnakým problémom. Ide o najčastejšie vyhľadávaný zákrok plastickej chirurgie. Okrem injekcie s lokálnym anestetikom je zákrok úplne bezbolestný, vykonáva sa v lokálnej anestézii pri plnom vedomí a ambulantne, čiže nie je potrebná hospitalizácia. Trvanie zákroku je v rozmedzí 45 – 60 minút. Ak sú súčasne operované aj dolné viečka, predĺži sa čas asi na dve hodiny. Väčšinou sa však ku korekcii dolných viečok pristupuje až pár mesiacov po úprave horných.

Pri zákroku sa odstráni nadbytočná koža. Výsledná jazva nie je viditeľná, pretože sa nachádza v mieste prirodzeného zhybu oka, do ktorého sa koža skladá pri otvorení. Pri dolných viečkach je rez vedený tesne pod riasami, kde je jazvička minimálne viditeľná. Po operácii sa vyskytnú krvné podliatiny, čo je prirodzené. Na dolných viečkach sú krvné výrony výraznejšie. Zmiznú však po dvoch až troch týždňoch. Postupne sa strácajú a blednú aj jazvy. Pre dokonalý výsledok je potrebné dodržiavať pooperačné odporúčania od lekára.

Krátko po zákroku je napríklad vhodné prikladanie ľadových obkladov a neskôr po vybratí stehov postupne začať s jemnou tlakovou masážou jazvy s pomocou mastného krému. To môže výrazne pomôcť hojeniu a výslednému vzhľadu očného okolia. Približne na obdobie jedného mesiaca sa neodporúča veľká fyzická námaha a šport. Operovaná oblasť by sa nemala niekoľko mesiacov vystavovať slnečnému žiareniu z dôvodu možného vzniku pigmentácií. Okolie očí je nutné chrániť krémom s vysokým UV filtrom. Najčastejšími komplikáciami po operácii bývajú drobné infekcie, ktoré však majú ľahký priebeh. Výsledný efekt sa hodnotí po 4 až 8 týždňoch od operácie, keď opuch úplne ustúpi a jazvičky by už mali byť neviditeľné.

Proces starnutia je nezastaviteľný, no hlavným benefitom blefaroplastiky pre ženy je osvieženie vzhľadu a omladenie výrazu tváre až na niekoľko rokov.