Otázka na zamyslenie: Oplatí sa čvičiť, ak nie je dodržaná zdravá strava?

0
1216

Keby bol jednoznačný recept na štíhlu líniu a tehličky na bruchu, možno by po svete chodilo viac ľudí v takpovediac vrcholnej forme. A možno nie. Pretože, i keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, faktom je, že návody či spôsoby na to, aby ste vybudovali formu, akú ste možno nikdy nemali, reálne existujú a sú.

A čo sa teórie týka, skutočne to nie je také komplikované. Áno, samotná realizácia už je horšie. Teda horšia, to nie je to správne slovo, ktoré by sa hodilo použiť.

Náročnejšia. Vybudovať postavu, o akej ste snívali nie je jednoduché. Prípadne, vybudovať formu, s ktorou budete spokojní. Ako na to je pomerne jasné – zdravo jesť, pravidelne cvičiť, dopriať si odpočinok, nevynechávať spánok a nepiť alkohol. Realizácia? To je to, čo oddeľuje ľudí, ktorým sa to podarí od tých, ktorí sa k cieľu nakoniec nedopracujú. Ale objavujú sa tendencie, či sa vôbec oplatí na sebe fyzicky pracovať, cvičiť, behať či robiť nejaký šport, keď si i tak doma neodpustíte vytúžené sladké, prípadné nejaký ten osladený nápoj alebo pečivo.

Ako to teda je? Skutočne, radšej jesť zdravo a necvičiť a nenamáhať svoje telo ako tráviť denne hodiny fyzickou prípravou a následne zjesť aj niečo, čo je nezdravé? Jednotný názor na toto zrejme neexistuje. Dôvodom je hneď niekoľko, pričom jedným z nich je fakt, že metabolizmus každého z nás funguje i tak, a teda, i keď návody na formu sú univerzálne, v konečnom dôsledku má každý ten svoj jedinečný, unikátny. A preto, keď dvaja ľudia budú robiť to isté a jesť to isté, je iba malá šanca, že budú na tom, čo sa fyzickej pripravenosti týka, rovnako.

Na tom ale nie je nič zlé, tu totiž nejde o porovnávanie, tu ide o vás samých, ktorí sa snažíte posunúť na novú úroveň. MMA bojovník, člen československej organizácie Karlos Vémola v jednom z rozhovorov povedal, že je zbytočné sa denne namáhať v posilňovni alebo v prírode, ak následne prídete domov a budete jesť fast food, sladkosti a piť sladené nápoje. Samozrejme, môžete s ním súhlasiť aj nesúhlasiť, je tu ale jedno veľké ALE.

Má vo veľkej miere pravdu. Karlos, na ktorého ľudia v rámci bojových športov často robia svoje športové tipy a patrí medzi najznámejších bojovníkov MMA v Česku aj na Slovensku, má množstvo fanúšikov aj neprajníkov. Čo sa ale jeho fyzickej prípravy týka, je jedným z najrešpektovanejších ľudí v našich končinách. Preto jeho slová treba rešpektovať. Faktom je, že to ide ruka v ruke.

A teda, fyzická pripravenosť sa nedá naplno urobiť bez toho, aby ste zdravo jedli a ani bez toho, aby chodili cvičiť, prípadne, aby ste sa pripravovali v prírode. Ako sa hovorí, sú to spojené nádoby. Pričom, treba dať Vémolovi za pravdu v tom, že zdravá strava podľa viacerých svetových odborníkov robí 70 percent z celkovej fyzickej pripravenosti a toho, ako bude vaše v konečnom dôsledku vyzerať.

Cvičenie je približne 30 percent, plus mínus pár percent v závislosti od vášho metabolizmu. Ale nemusíte mať strach, nie je potrebné z tradičného životného štýlu prejsť hneď na ten športový. Môžete použiť postupné, znesiteľné kroky a časom vyradiť potraviny, ktoré patria medzi nezdravé.