Starostlivosť o pacienta s únikom moču nemusí byť až taká náročná

0
2046

Máte rodiča, ktorý trpí inkontinenciou alebo dokonca vy sami bojujete s únikom moču? V dnešnej dobe je už však na trhu mnoho pomôcok, vďaka ktorým môže byť riešenie aj tohto problému oveľa jednoduchšie a príjemnejšie ako kedysi. Nikto o vašom diskrétnom probléme nebude ani len tušiť.

Inkontinencia alebo samovoľný únik moču je ochorenie, ktoré väčšinou postihuje ľudí vo vyššom veku. Stále častejšie sa však tento problém začína vyskytovať aj u mladších ľudí a to buď v dôsledku ťažkých úrazov, pooperačných stavov alebo genetickej predispozície. U žien v období menopauzy alebo v dôsledku ochabnutia svalov panvového dna. Vtedy môže k nepríjemnému úniku dôjsť napríklad aj pri športovaní, miernej fyzickej záťaži, smiechu, ale aj zakašľaní.

V podstate existujú tri hlavné typy inkontinencie. Stresová, ktorá sa vyskytuje najčastejšie a únik moču je pri nej spojený s fyzickou aktivitou. Druhým typom je urgentná inkontinencia sprevádzaná náhlym pocitom nutkania na močenie, alebo je to zmiešaná inkontinencia, pri ktorej sa prelínajú príznaky stresového aj urgentného typu tohto problému.

Toto ochorenie postihuje až trikrát častejšie ženy ako mužov a ide o približne 30 – 50 % žien na Slovensku, ktoré za svoj život zažili aspoň raz únik moču. Občasná inkontinencia môže byť vyvolaná napríklad zápalom močových ciest, infekciou alebo hormonálnou nerovnováhou a v prípade zanedbania liečby môže vyústiť do trvalých následkov v podobe neovládania zvierača močového mechúra.

Ako bojovať proti úniku moču?

Ak sa staráte o vášho blízkeho, ktorý má problémy s únikom moču, prvoradá je vždy návšteva lekára, ktorá by sa nemala odkladať už pri spozorovaní prvých príznakov. Práve odborník vám podá všetky dôležité informácie ohľadom možností riešenia problému alebo si môžete aj na internete preštudovať mnohé rady a tipy pre zjednodušené zvládanie úniku moču vášho „pacienta“.

Či už sa staráte o osobu, ktorá má relatívne dobrý fyzický aj psychický stav a k „nehodám s únikom“ dochádza len občas, alebo máte na starosti úplne nehybného človeka, ktorý nedokáže ísť sám na toaletu a nie je schopný sa sám umyť, v oboch prípadoch je možné využiť pomôcky, s ktorými danú situáciu zvládnete jednoduchšie. Existujú pomocné produkty, vďaka ktorým vy lepšie zvládnete starostlivosť o pacienta a on sa zas bude cítiť pohodlnejšie a príjemnejšie, aj napriek svojmu hendikepu.

Pomôcky pre mužov aj ženy

Na trhu je dostupných niekoľko inkontinenčných produktov, bez ohľadu na vek pacienta. Ich voľba sa odvíja len od intenzity úniku moču, od slabej až po veľmi silnú, a preto prvým krokom k vyriešeniu „mokrého problému“ je výber vhodných pomôcok. S tým však môže byť na začiatku problém, a preto mnohé spoločnosti ponúkajú možnosť vybrať si vzorky produktov bezplatne na skúšku.

Pre mužov sú k dispozícii špeciálne navrhnuté vložky s rôznym stupňom absorpcie a ochranou proti pretečeniu moču, ktoré sa prispôsobia každej spodnej bielizni a neutralizujú nechcený zápach. Zakúpiť je takisto možné aj ochranné spodné prádlo, ktoré sa vo výzore od toho bežného veľmi nelíši a mužom poskytne maximálnu ochranu pri silných únikoch moču počas dňa a aj v noci. V ponuke sú aj absorpčné plienkové nohavičky, ktoré sú diskrétne, ale zároveň aj účinné pri strednom až ťažšom úniku. Ich materiál je jemný a priedušný, takže sa netreba obávať zaparenia alebo iných kožných problémov.

Ženy majú možnosť vyskúšať tenké slipové aj obyčajné vložky s krídelkami alebo bez nich i vkladacie plienky, pripomínajúce tvar vložky. Je možné ich využiť pri akomkoľvek stupni úniku moču. Ženám poskytujú ochranu proti pretečeniu, zápachu a vlhkosti. Pri strednom až silnom úniku sú vhodné najmä anatomicky tvarované nohavičky, poprípade nohavičky s upevňovacím pásom, ktoré sú novinkou hlavne pre pacientov s veľmi ťažkým únikom moču. Zabezpečujú vysoký stupeň ochrany proti pretečeniu.

K už spomenutým produktom je možné zakúpiť si aj fixačné nohavičky značky TENA, ktoré sú bezšvové a vďaka tomu, že sa dajú umývať, aj opakovane použiteľné. Vyrobené sú z jemného a elastického materiálu, ktorý zaistí to, že vložky alebo plienky zostanú na svojom mieste.

Skúšajte, čo vám vyhovuje

Hoci vedia byť problémy s inkontinenciou nepríjemné a často ľuďom bránia vykonávať bežné činnosti, pokiaľ existuje nejaké riešenie tohto problému, určite stojí za vyskúšanie. Či už s týmto problémom bojujete vy sami alebo sa o niekoho staráte, výber vhodných pomôcok vám môže výrazne pomôcť aspoň čiastočne pozabudnúť na tento problém.

Aj keď vám ochranné pomôcky vašu chorobu nevyliečia, minimálne vám pomôžu skvalitniť váš život tým, že vám zabezpečia ochranu pred pretečením a zápachom a vy sa tak môžete naplno venovať svojim doterajším záľubám. Vďaka týmto diskrétnym produktom totižto málokto odhalí, že vás trápi problém s únikom moču.

.