Generiká pomôžu vašej peňaženke, ale i vášmu intímnemu životu

0
1607

Pojmy ako generiká či generické liečivá ste možno už niekedy počuli, no mnohí a netušia, čo sa pod týmto názvom ukrýva. Aký je rozdiel medzi originálnym a generickým liekom? V nasledujúcich riadkoch odpovieme na všetky otázky a tiež vysvetlíme, prečo by ste ich kúpu nemali v žiadnom prípade zavrhnúť.

Pri liekoch ako takých treba rozlišovať medzi originálnym a generickým liekom. Organickým liečivom sa rozumie taký liek, na ktorého výrobu sa využila novoobjavená liečivá látka. Na tento liek zvyčajne existuje tzv. patentové právo, ktoré trvá niekedy až 20 rokov. To znamená, že nik iný nesmie počas tejto doby vyrábať totožné liečivo.

Ceny originálnych liekov sú vysoké, dôvodom je aj to, že firma investuje nemalé financie do výskumu, vývoja a testovania nového lieku. Generické lieky sú teda také liečivá, ktoré vznikli po vypršaní patentového práva originálneho lieku. A keďže na ich výrobu nebol potrebný už ďalší výskum, ich cena je omnoho nižšia.

Generiká sú bezpečné kópie originálneho lieku

Aký je rozdiel medzi originálnym a generickým liekom? Takmer žiadny. Generiká liekov totiž obsahujú rovnakú účinnú látku s presne rovnakým množstvom tejto látky. Generické lieky sa používajú na liečenie presne tých istých chorôb ako tie originálne, pričom dávkovanie lieku je rovnaké. Ide takpovediac o vernú kópiu ich originálneho predchodcu. Rozdiel je iba v tom, že generiká prechádzajú oveľa jednoduchším schvaľovacím procesom, keďže účinná látka už bola raz schválená.

Taktiež výrobcovia nie sú povinní vykonávať finančne a časovo náročné klinické štúdie a farmaceutické testovania. Aby zo zákona nedošlo k zámene s originálnymi liekmi, generické liečivá sú uvádzané na trh s iným názvom, často aj s odlišným vzhľadom balenia, ako aj zafarbením samotných tabletiek.

Kde kúpiť generiká?

Generiká zakúpite v lekárni alebo v eshopoch zameraných na predaj liekov na internete. Pri predpisovaní lieku by vás mal doktor informovať o možnostiach lacnejšej alternatívy v podobe generických liečiv. Pri výbere už konkrétneho generika by vám mal poradiť lekárnik. V istých prípadoch je zo zákona dovolené predávať účinnú látku iba v originálnom lieku. Na to by vás však mal upozorniť váš doktor, prípadne personál lekárne. Generiká liekov spoznáte podľa toho, že na identifikovanie sa používa názov spoločnosti a medzinárodný nechránený názov so skratkou INN.

Obavy z generických liečiv nie sú na mieste

Aj napriek tomu, že generické liečivá sa v rámci účinnej látky nijako nelíšia od originálov, mnoho Slovákov radšej obetuje veľký obnos peňazí na originálny značkový liek. Ak aj vy patríte k tým, ktorí generikám skrátka nedôverujú, svoj názor by ste mali rozhodne pozmeniť. Ich bezpečné užívanie, účinky na pacienta, ako aj samotná kvalita liekov sa ešte pred vstupom na trh veľmi prísne preveruje a schvaľuje. Sú preto rovnako bezpečné ako originálny liek.

Generiká pritom ponúkajú ľuďom jednu veľkú výhodu – sú totiž cenovo dostupnejšie. To znamená, že konečne existuje bezpečné riešenie pre ľudí, ktorí doteraz nemohli užívať potrebný liek kvôli jeho vysokej cene. Toto sa netýka iba ťažko chorých pacientov, dôchodcov či rodín zo sociálne slabších pomerov. Generiká liekov vedia pomôcť aj tým, ktorých trápia chúlostivé problémy, akými sú napríklad poruchy erekcie či dokonca mužská impotencia a nechcú sa s tým nikomu zdôverovať.

Lacné lieky pre mužské i ženské problémy

Generík, ktoré liečia rôzne sexuálne problémy mužov i žien, je stále viac a viac. Tieto vysoko kvalitné doplnky pomáhajú s poruchami erekcie, impotenciou či so zníženým libidom u žien. Bez problémov si dnes už môžete zakúpiť cenovo výhodnejšiu alternatívu k dobre známej modrej tabletke.

Generikum k nej obsahuje rovnaké množstvo účinnej látky Slidenafil, čo znamená, že výsledok sa dostaví v rovnakom čase, ako keby ste užili originálny liek. To isté platí aj pri dobe pôsobenia, erekcia teda bude trvať od 4 do 6 hodín. Čo poteší nejedného muža je fakt, že pri gélových, šumivých a cmúľacích formách tohto lieku nastupuje plný účinok už po desiatich minútach!

Výber je široký

Samozrejme, účinné generiká existujú aj k iným liekom zameraným na intímne problémy. Veľmi populárna je i alternatíva k lieku Cialis, medzi mužmi známa aj ako „zázračná oranžová pilulka“ čí „víkendovka“. A prečo? Erekcia, ktorá sa dostaví maximálne do hodiny, môže vydržať až neuveriteľných 36 hodín po užití tabletky. Je preto ideálnym riešením, ak sa chystáte na romantický víkend a očakávate opakovaný pohlavný styk. Táto malá, no zato účinná tabletka je skutočne drahá, jej lacnejšia verzia preto získava čoraz viac na popularite. Výber je samozrejme oveľa širší. Závisí len na vašich konkrétnych potrebách, po ktorých generikách siahnete. Byť sexuálne uspokojený veru nikdy nebolo jednoduchšie!