O PZP v kocke

0
2446

PZP, čiže povinné zmluvné poistenie, je poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu prevádzkou motorového vozidla. Na jeho základe sa teda nahrádza škoda poškodenému. Každý motorista je zodpovedný za všetky škody, ktoré spôsobí prevádzkou motorového vozidla. Čo všetko zahŕňa PZP?

Povinné zmluvné poistenie, ako už prezrádza samotný názov, je povinné a vyplýva zo zákona. Štát ukladá povinnosť uzavrieť PZP preto, aby chránil obete dopravných nehôd a rovnako stanovuje minimálne limity poistného krytia, ktoré musia byť v zmluve PZP uvedené.

Ak by ste ako držiteľ motorového vozidla neuzatvorili PZP, okrem pokuty, ktorá by sa mohla vyšplhať až do výšky 3 320 €, by ste museli v prípade zavinenia nehody či akejkoľvek škodovej udalosti vyplatiť náhradu škody poškodenému. Škodu by síce zaplatila Slovenská kancelária poisťovateľov z garančného fondu, tá by si ju však neskôr nárokovala od vás späť.

Preto na povinné zmluvné poistenie existuje zákonná povinnosť. Aby chránilo tretie strany v prípade spôsobenia dopravnej nehody a bola im vyplatená náhrada škody za vinníka. Navyše, je pre vás ako držiteľa toto poistenie výhodnejším riešením ako neskoršie preplácanie spôsobenej škody.

Čo všetko zahŕňa…

Poistenie sa vzťahuje na škodu vzniknutú na území Slovenskej republiky, štátov EÚ alebo cudzieho štátu, s ktorým Slovenská kancelária poisťovateľov uzavrela dohodu o vzájomnom vyrovnávaní nárokov na náhradu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla. Čo však, ak sa škoda pritrafí vám a nepoznáte vinníka? Napríklad vám kamienok z protiidúceho auta rozbije sklo? V takomto prípade vám PZP nepomôže. Ak nemáte komplexné havarijné poistenie, čo je už iný prípad.

Pri uzatváraní PZP preto môžete uzatvoriť rôzne doplnkové poistenia, ako napríklad  doplnkové poistenie skiel na aute. Takáto maličkosť vám vie neskôr ušetriť nielen kopu nervov a času, ale aj peňazí. Výhod doplnkového poistenia skiel na aute je naozaj veľa. Poistiť sa dá nielen čelné sklo, ale aj bočné a zadné sklo. Taktiež toto poistenie bude platiť aj pre poškodenie vandalmi či živelnými pohromami. Bez doplnkového poistenia skiel na aute by vás mohla vyjsť pri troche “šťastia” rodinná dovolenka o niečo drahšie.

Sklo nemusí rozbiť len kamienok…

Väčšina z nás si s poškodeným a rozbitým sklom na aute spája len jednu udalosť – odletený kamienok spod kolesa auta idúceho pred nami alebo oproti a následné starosti s výmenou alebo opravou skla. Ale zabúdame aj na vandalov, krúpy, padajúce konáre, padajúce kamene zo skál pri ceste a mnohé ďalšie nástrahy, ktoré si niekedy ani poisťovne nedokážu predstaviť.

Napríklad takému vandalovi nerobí problém, že vám bezdôvodne rozbije jedno alebo hneď aj všetky sklá na aute. Ideálne je preto parkovať auto na bezpečnom mieste, dobre osvetlenom, rušnom, prípadne ideálne v dosahu bezpečnostných kamier. Čert totiž nikdy nespí, a nešťastie sa môže stať hocikedy…

Biela a zelená karta

Zelená a biela karta sú potvrdenia o povinnom zmluvnom poistení. Biela karta je potvrdenie o uzatvorení PZP na území Slovenska, zelená karta je zase potrebná pri ceste do zahraničia. Tento doklad obdržíte ihneď po uzatvorení poistenia na vami zadanú e-mailovú adresu. Tieto karty sú dočasné, s platnosťou zvyčajne do jedného mesiaca.

Do tej doby by vám mala originálnu bielu a zelenú kartu zaslať vaša poisťovňa. Dočasné doklady sú však plne platné a výhodné najmä pre tých, ktorí plánujú vozidlo hneď používať.. Tieto doklady totiž stačí len vytlačiť. V niektorých prípadoch sa zasielajú biele karty aj trvalé, t.j. na celé poistné obdobie, záleží to od poisťovne a jej podmienok.

Aké vysoké môže byť poistné plnenie?

Limity poistného plnenia sú: 2,5 milíóna eur za škodu na zdraví, ako aj za škodu vzniknutú úhradou nákladov zdravotnej starostlivosti, dávok nemocenského poistenia a dávok dôchodkového poistenia bez ohľadu na počet zranených a usmrtených a 0,7 milióna eur za škodu vzniknutú poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou vecí, ušlý zisk a účelne vynaložené náklady spojené s právnym zastupovaním pri uplatňovaní nárokov vyplývajúcich z tohto poistenia bez ohľadu na počet poškodených.

Bonus za jazdu bez nehody

Áno, ak ste ešte, našťastie, nemali žiadnu nehodu, k PZP vám pridajú aj bonus za “beznehodovosť”. Ten si dokonca môžte aj preniesť, ak by ste si vybavovali PZP v inej poisťovni. napríklad ponúka nesmierne výhody či už pri doplnkových pripoisteniach alebo bonusoch za beznehodovosť. Navyše, online vybavíte všetko rýchlo a lacno. Napríklad také doplnkové pripoistenie skiel vás vyjde len na 3 eurá mesačne. Dokáže vám však ušetriť stovky, ak nie tisíce.