Novinka na trhu- dotácia na tepelné čerpadlo

0
2195

Obnoviteľné zdroje energií sú prítomné všade okolo nás. Často krát sa však stáva, že si ich výskyt neuvedomujeme. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí o nich vedia a snažia sa ich využiť vo svoj prospech. Obnoviteľné zdroje energií sa stávajú čoraz populárnejšími pri výrobe elektrickej energie a vykurovania domácností. Medzi obnoviteľné zdroje energií sa zaraďuje voda, vietor, slnečné žiarenie, biomasa a bioplyn. Patria medzi energie, ktoré sa využívajú najmä v okolitom prostrední tepelných čerpadiel. Mnohých inštalácia tepelného čerpadla v domácnosti láka, ešte stále však existuje vec, ktorá dokáže viacerých odradiť. Tou sú vyššie obstarávacie náklady. Aj na tento problém však existuje riešenie, ktorým je dotácia na tepelné čerpadlo.

Dobrou správou však je, že dnes už nie je až také zložité ju získať. Dotácie sa stali natoľko obľúbenými, že sa každoročne zvyšuje ich počet. Vznikli za cieľom výstavby ekologických zariadení v domácnostiach. Medzi ekologické zariadenia, ktoré svojou činnosťou takmer vôbec nezasahujú do životného prostredia sú aj tepelné čerpadlá. Tepelné čerpadlo možno charakterizovať ako revolučné zariadenie, ktoré má viacero výhod. Jeho najväčšou výhodou je to, že počas svojho fungovania nemá žiaden dopad na okolité prostredie. Je ekologické, počas jeho činnosti nevznikajú negatívne externality, ktoré sú následne vypúšťané do okolitého prostredia. Za zdroj energie využíva viacero zdrojov, vďaka ktorým sa tiež čerpadlá delia na viaceré kategórie.

Súčasný trh s vykurovacou technikou rozlišuje čerpadlá, ktorých hnací motor pochádza bezprostredne z okolia, a to konkrétne z vody a zo vzduchu. Používa sa však aj tepelné čerpadlo, ktoré funguje vďaka biomase. Všetky spomenuté tepelné čerpadlá majú svoje klady a zápory. Vhodné sú tiež do rozličných oblastí. Správny výber tepelného čerpadla však nie je až taký náročný proces. Ak už od začiatku na celý proces dohliada skutočný odborník, ktorý pomôže aj s výberom správneho zariadenia, tepelné čerpadlo bude pre domácnosť skutočne efektívnym riešením. Ďalšou výhodou tepelného čerpadla sú aj minimálne dodatočné náklady potrebné na prevádzku zariadenia. Prvotné investície sú použité už pri samotnej inštalácii zariadenia. Po uvedení do prevádzky toto zariadenie nepotrebuje už žiadne dodatočné náklady pre svoju činnosť. Aj keď sú počiatočné náklady v porovnaní s ostatnými vykurovacími zariadeniami o niečo vyššie, výnimočnými ich robí práve dotácia na tepelné čerpadlo, ktorá v prípade získania dokáže cenu zredukovať až o takmer 30 %.