Wi-fi router z notebooku?

0
2995

Toto čarovné zariadenie dnes už vlastní a pozná azda každý. Vcelku kompaktné zariadenie s jednou alebo viacerými anténami, vďaka ktorému môžeme prijímať tzv. wi-fi signál. Viete však ako vybrať ten správny router alebo čo robiť, keď sa váš aktuálny router pokazí a vy potrebujete pripojiť iné zariadenie k wi-fi?

Modem, router, access point … čo je vlastne čo? Tiež sa v tom pomaly strácate? Trochu vám to teda objasníme.

Modem, router, access point

Modem je zariadenie na prevod analógového signálu na digitálny a naopak. V praxi to znamená, že modem slúži realizáciu internetového pripojenia – napríklad cez mobilnú LTE sieť. Modem však neponúka vytvorenie internetovej siete.

Ak si teda myslite, že doma vlastníte modem, pravdepodobne vás vyvedieme z omylu. Vlastníte totiž router, ktorý má funkciu modemu. Ak by ste mali doma len modem, na internet by ste sa nepripojili. A tu sme sa dostali aj k slovu router. Čo to teda je?

Router je zariadenie, ktoré dokáže vytvárať internetovú sieť a prenášať signál buď káblovo alebo bezdrôtovo. Ak hovoríme čisto len o routeri, tak musí byť pripojený na modem, aby bolo pripojenie realizovateľné. V dnešnej dobe sa však už predávajú routery, ktoré majú v sebe modem zakomponovaný, a tak poskytujú aj pripojenie ADSL a VDSL.

No a nakoniec menej známy access point alebo skrátene AP. Je to zariadenie, ktoré slúži len na bezdrôtový prenos signálu. Čo v praxi znamená, že na access point sa pripojíte cez wi-fi, avšak na káblové prepojenie s PC môžete zabudnúť. Teoreticky, takýto access point obsahuje aj každý router, ktorý má v sebe funkciu wi-fi. Router sa tak môže stať access pointom, no naopak to nejde.

Hádam ste aspoň trošku pochopili, čo ktoré veci znamenajú.

Aký router vybrať?

Ak sa rozhodnete siahnuť po kúpe nového routeru, poradíme vám tie najzákladnejšie parametre, ktoré by mal moderný a spoľahlivý router obsahovať.

Ako prvé by ste si určite mali všimnúť štandard wifi. Jedná sa o štandard, ktorý je prevádzkovaný v určitom pásme, od ktorého závisí aký veľký je dosah a rýchlosť signálu. V dnešnej dobe je k dispozícii už viacero generácií, ktoré začínajú číslom 802.11 a pokračujú písmenom alebo dvojicou písmen, ktoré udávajú generáciu štandardu.

Tou najnovšou a najrozšírenejšou je generácia AC. Tento štandard funguje hneď v dvoch pásmách 2.4 GHz a 5 GHz, ktoré môže aj kombinovať. Toto pripojenie je tak dostatočne rýchle, čo ocenia hlavne streameri a hráči online hier. Základné routery totiž ponúkajú rýchlosť až 1,2 Gbps.

Druhým aspektom pri výbere routera je anténa. Tie poznáme všesmerové, sektorové a smerové. Prvý typ je vhodný na pokrytie veľkej oblasti Wi-fi signálom. Druhý typ je využívaný na pokrytie väčšieho súvislého priestoru a smerový typ antény sa využíva na prenášanie WiFi signálu na veľké vzdialenosti.

Pozerať by ste mali taktiež na konektivitu, zabezpečenie a šifrovanie. Dáme vám aj jeden typ. A ním je wifi router Huawei E5577. Ten v sebe skrýva dobré parametre v pomere cena – výkon. Je tak plnohodnotným a stabilným wifi routerom, ktorý vám bezproblémovo sprostredkuje silné wi-fi pripojenie.

Wi-fi router z notebooku?

Predstavte si situáciu, že sa vám pokazil router a vy aj tak súrne potrebujete wi-fi, aby ste sa mohli na internet pripojiť napríklad so smartfónom. Čo však robiť? Máme riešenie – stačí si spraviť wifi router z notebooku. Stačí vám tak na to len notebook s pripojením na wifi, OS Windows 7, 8 alebo 10, a pár minút vášho času.

A ako je to vlastne možné? Vo vašom notebooku sa totiž nachádza zariadenie, ktoré dokáže prijímať signál bezdrôtového internetového pripojenia – takzvaná Wi-Fi karta. Len vďaka nej sa dennodenne pripájate na internet kdekoľvek sa nachádzate. Tento trik spočíva v tom, že táto karta dokáže signál aj vysielať, no nedokáže to robiť zároveň s prijímaním. Preto môžete takzvaný hotspot spraviť len vtedy, keď máte notebook pripojený na internet prostredníctvom kábla.

Stačí ak prejdete do príkazového riadku ako správca, dopíšete isté údaje, vytvoríte internetovú sieť a pripojíte túto sieť sa na internet. Zložité? Ale kdeže. Na stránke swan.sk v sekcií blog totiž nájdete celý inštruktážny návod aj s obrázkami, vďaka ktorému dokáže wifi router z notebooku spraviť aj obyčajný laik.

Ak vás teda prekvapí váš router a prestane pracovať, budete vedieť ako použiť svoj notebook, aby ste sa v prípade núdze vedeli pripojiť na internet aj s inými zariadeniami, ktoré nedisponujú možnosťou pripojenia prostredníctvom káblu.

Všetky ďalšie informácie a zaujímavé články nájdete na stránke spoločnosti SWAN (www.swan.sk) v sekcií blog.