Sissi a jej bizardné rituály v starostlivosti o svoje telo

0
1611

Dalo by sa povedať, že Rakúska cisárovná Alžbeta, známa ako Sissi, ktorá bola jednou z najkrajších žien 19. storočia, sa podľa svojich zvyklostí narodila minimálne o storočie skôr. Keby žila ešte dnes, bola by svojou noblesou a štýlom určite hviezdou Instagramu a červených hollywoodskych kobercov.

Aj podľa dnešných štandardov starostlivosti bol režim krásy Sissi šokujúco nadčasový. Mala husté a dlhé vlasy gaštanovej farby, ktoré boli zvečnené na každom jej obraze. Tie si vyžadovali dôkladnú starostlivosť o vlasy, ktorá nebola len o umývaní a sušení. V dnešnej dobe to majú ženy oveľa jednoduchšie. Dnes sú ľahko dostupné rôzne prípravky, či už je to keratín na vlasy alebo chi šampón, ktoré vyživujú vaše vlasy. Sissi mala svoje vlastné rituály, ktoré trvali pravidelne niekoľko hodín denne.

Jej osobná kaderníčka Fanny sa každý deň starala o kefovanie, zapletanie, natáčanie a rôzne iné druhy starostlivosti o jej vlasy. Rýchlo sa stala neoceniteľnou a šikovne využila svoju pozíciu vo svoj prospech a Sissi si ju veľmi cenila.

Podľa biografie Ludwiga Merkleho sa vlasy Sissi premývali každé tri týždne zmesou surových vajec a brandy. Potom sa čakalo, kým sa vysušia zabalené v uteráku.

Masívna váha jej vlasov však viedla niekedy k tak silným bolestiam hlavy, že musela často zostať iba vo svojej izbe. Preto využívala rôzne stuhy, ktoré pri správnom viazaní dokázali aspoň trochu odľahčiť tú obrovskú záťaž.

Rovnako komplikovaná bola jej starostlivosť o pleť. Na odvrátenie vrások vytvorila tvárovú masku zloženú z drvených jahôd a druhá maska bola vyrobená zo surového teľacieho mäsa. Tú si aplikovala pred spaním.

Jej vlasy a pokožka neboli jediné, ktorými bola na svojom tele posadnutá. Aby si zachovala štíhlu postavu, jedla veľmi málo. Dodržiavala veľmi drastickú diétu a jedla len vajcia, pomaranče a surové mlieko.

Sissi dodržiavala sparťanskú rutinu, kedy vydržala hodiny cvičiť, zdvíhala závažia a dodržiavala niekoľko hodinové prechádzky. Aj keď to boli drastické metódy, fungovali tak, ako si predstavovala.