Zateplená bunda – najdôležitejšia časť zimného pracovného oblečenia

0
815
Zateplená bunda - najdôležitejšia časť zimného pracovného oblečenia
Zateplená bunda - najdôležitejšia časť zimného pracovného oblečenia

Pracovné oblečenie do sychravého, studeného a vlhkého zimného počasia sa skladá z viacerých častí. Za najdôležitejšiu môžeme považovať bundu. Vhodne vybraná pracovná bunda zahreje celú vrchnú časť tela, kríže, zadok, krk a tiež hlavu.

Zimná pracovná bunda podľa profesie

Prvým parametrom pre výber zimnej pracovnej bundy je profesia resp. pracovná náplň zamestnanca. Iné zimné bundy potrebujú pracovníci na stavbách, iné lesníci alebo cestári. Pracovníci v teréne musia byť viditeľní za každých okolností. Preto sú pre zamestnancov pracujúcich vonku určené zimné pracovné bundy, ktoré majú vo vrchnej vrstve všité reflexné prvky. Ľudia pracujúci na stavbách ocenia bundy odolné voči pretrhnutiu, prerezaniu alebo odretiu. Ich pracovný odev musí byť dostatočne flexibilný, aby sa dokázali rýchlo zohnúť alebo natiahnuť ruky. Zároveň na stavbe príde každému vhod veľké množstvo vreciek a pútok na uchytenie pracovných nástrojov. Zimné pracovné bundy sa vyrábajú tiež pre zamestnancov pracujúcich v interiéri. Tieto bundy sú odolné nielen voči oderu, ale tiež voči zašpineniu olejom alebo chemikáliami.

Zimná pracovná bunda musí hriať i chrániť

Bundy určené do studeného počasia chránia i hrejú. Ochranu zabezpečujú už spomínané reflexné prvky a odolné materiály. Dôležitý je tiež pohodlný strih umožňujúci rýchle reakcie. Zimné pracovné bundy sa vyrábajú vo viacerých vrstvách. Vrchná chráni telo pred dažďom, snehom alebo vetrom. Stredná časť má funkciu zatepľovaciu a spodná izoluje. Existujú tiež rôzne varianty vyrobené z odľahčených materiálov. Vždy však prihliadajte na to, v akom prostredí bude zamestnanec pracovať.

Drobnosti, na ktoré by ste nemali zabudnúť

Pri výbere zimného pracovného oblečenia sa často zabúda na malé detaily, ktoré sú však za istých okolností veľmi dôležité. Napríklad zimná pracovná obuv by mala mať hrubšiu podrážku a byť vyššia. Nohavice musia byť zateplené, pod tričko a mikinu nezabudnite dokúpiť termoprádlo. Podobné je to aj s bundami. Všímajte si či má bunda dostatočne vysoký golier, ktorý neprefúkne ani silný vietor. V zime používajú pracovníci v exteriéri čapice, ale kapucňa bundy chráni hlavu nielen pred chladom, ale tiež pred vlhkosťou. Preto by mala mať každá pracovná bunda kapucňu. Praktická je kapucňa, ktorá sa dá skryť do goliera. Ruky pred mrazom ochránia rukavice a rukávy s gumičkou alebo so sťahovacím pásikom. Sťahovací pásik sa často všíva do strednej časti bundy. Vďaka pásiku si môže zamestnanec prispôsobiť bundu svojim proporciám.