5 dôvodov, prečo je lepšie tráviť dovolenku v horách a nie pri mori

0
631
5 dôvodov, prečo je lepšie tráviť dovolenku v horách a nie pri mori

Čo keby ste svoje obvyklé letné kúpanie v mori tento rok vymenili za prírodu, čerstvý vzduch a nádherné panorámy, ktoré ponúkajú hory? Nasledujúcich päť dôvodov vás možno presvedčí, že dovolenka v horách môže byť rovnako, ak nie viac fascinujúca a obohacujúca ako tradičná dovolenka pri mori.

1.  Pokoj, ktorý inde nenájdete

Prvým a najpodstatnejším faktorom je pokoj a ticho, ktoré hory ponúkajú. Na pláži môže byť rušno, hluk a dav ľudí, ktorí sa snažia využiť dobré počasie. Hory vám naopak ponúkajú útočisko pred mestským zhonom a umožňujú vám vymaniť sa z každodenného ruchu. Ráno vás namiesto hlučnej hudby z pláže zobudí spev vtákov alebo zvuk šumiacich stromov.

2.  Rozmanité možnosti aktivít

Druhým dôvodom, prečo je dovolenka v horách lepšia, sú aktivity, ktoré tu môžete robiť. Ak sa každoročne opaľujete na pláži a plavíte sa na nafukovačke s drinkom v ruke a už vás to celkom omrzelo, skúste aktívny oddych v horách.

Môžete sa vydať na turistiku, cyklistiku, jazdu na koni či plavbu na rafte. Takisto si môžete dopriať relax vo wellnesse či plávanie v prírodnom jazierku. Každý deň sa môže stať novým dobrodružstvom.

3.  Zdravotné výhody horskej dovolenky

O morskom vzduchu a vode je známe, že prospievajú alergikom a astmatikom, avšak je tu jeden háčik. Množstvo rezortov a pláž sa nachádza v mestách plných áut, čo pľúcam určite osoh neprinesie.

Vysokohorský vzduch je oveľa čistejší a sviežejší ako vzduch na pobreží, čo môže pomôcť pri problémoch s dýchaním a astmou. Pri vysokohorskej turistike máte tiež možnosť spáliť viac kalórií a posilniť srdcovo-cievny systém, čo je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí si chcú udržať formu.

4. Kontakt s prírodou

Hory ponúkajú jedinečnú príležitosť pre bližší kontakt s prírodou. Môžete pozorovať divoké zvieratá vo svojom prirodzenom prostredí, objavovať horské kvety alebo len obdivovať nádherné výhľady, ktoré vám ponúka hornatá krajina. Nízke či Vysoké Tatry sú doslova rajom a ponúkajú nezabudnuteľné zážitky.

5. Menšie davy a menej komerčné prostredie

Na rozdiel od pláží a letovísk, ktoré môžu byť počas letnej sezóny preplnené, hory často ponúkajú viac priestoru a menej komerčného rušna. Zatiaľ čo mnohé pláže lemujú desiatky hotelov, obchodov a reštaurácií, horské oblasti sú o niečo menej rozvinuté a viac autentické.

Ak vás láka príjemný horský vánok, krásna príroda a pokoj, strávte dovolenku na Slovensku. Pre ešte lepší zážitok vám namiesto hotela odporúčame ubytovanie v horskej chate.

 

zdroj: freepik