Čo je pri výbere turistickej obuvi dôležité

0
486
Čo je pri výbere turistickej obuvi dôležité

Ako vybrať turistickú obuv? Stačí sa zamerať na materiál alebo je potrebné sledovať aj iné vlastnosti tohto typu topánok? Turistickú obuv nekupujete každý deň, takže sa vám iste zíde zopár rád, ktoré vás dovedú k perfektným topánkam do hôr.

5 dôvodov, prečo kúpiť turistickú obuv

  • Turistické topánky sú pohodlné a neotlačia ani po celom dni v horách.
  • Turistická obuv je odolná, nezničia ju kamienky alebo vetvičky.
  • Turistické topánky chránia členky pred vyvrtnutím.
  • Turistická obuv bráni šmyku a zraneniu chodidla.
  • Dámska turistická obuv i obuv pre pánov je vzhľadovo atraktívna.

Ako vybrať veľkosť turistickej obuvi

Turistické topánky je nutné vybrať o niečo väčšia ako tenisky alebo obuv na voľný čas. Dôvod je prostý – pri výstupoch a zostupoch je vyvíjaný silnejší tlak na prsty či na pätovú oblasť. Tesné topánky by vás v takomto teréne začali tlačiť.

Ako vybrať materiál turistickej obuvi

Textilné turistické topánky sú ľahké, komfortné na nosenie a ohybné. Na kratšie prechádzky po vyznačených lesných cestičkách veľmi dobre poslúžia. Na výstupy si kúpte radšej kožené topánky. Kožu uprednostnite aj vtedy, keď chodíte na dlhšie túry a vyberáte si terén mimo bežných turistických trás.

Aké turistické topánky sú vodeodolné

V prípade, že to s turistikou myslíte naozaj vážne, budete chodiť do hôr za rôzneho počasia a nielen v lete. Na vlhkom teréne, v sychravom počasí a pri daždi využijete vodeodolnú obuv. Niektoré modely turistických topánok sú dokonca tak odolné, že s nimi môžete vojsť do potoka. O schopnosť odolať vlhkosti sa stará membrána. Overte si či vami vybraná obuv membránou disponuje.

Aký strih topánky vybrať s ohľadom na terén

Ak s trekingom len začínate a preskúmate najskôr len bežné turistické trasy, kúpte si topánky po členky. Členková turistická obuv je komfortná a na kratšie trasy stačí. Obuv nad členky je určená pre vysokohorskú turistiku. Pri výstupoch potrebujete podporiť členky i lýtka. Vyššia obuv býva odolnejšia aj voči prepichnutiu a oderu.