Čo by ste mali vedieť o oprave preliačin

0
574
Čo by ste mali vedieť o oprave preliačin

Preliačina na karosérii auta nemusí znamenať koniec sveta. Ak ste po búrke alebo po nočnom nájazde vandalov na vozidle našli preliačiny, jednajte. Kontaktujte poisťovňu alebo servis, kde sa venujú oprave preliačin tzv. PDR metódou. Prečo práve PDR metóda? V nasledujúcich riadkoch si objasníme všetko, čo by ste mali o oprave preliačin vedieť.

PDR alebo brúsenie a gitovanie?

Niektoré preliačiny nie je nutné opravovať invazívnym zásahom v podobe brúsenia, gitovania a lakovania karosérie. U starších vozidiel hrozí, že sa bude lak oddeľovať. Navyše sú stopy po takejto oprave vždy viditeľné. Oprava karosérie PDR dokáže preliačiny odstrániť bez akejkoľvek stopy. Prakticky je jedno, či ide o vandalizmus na aute, alebo o inú príčinu poškodenia, poisťovňa vám túto metódu preplatí. Samozrejme, že musíte byť na dané riziká pripoistení.

S PDR je oprava rýchla a lacnejšia

Je zrejmé, že poisťovne uprednostňujú PDR opravu aj z dôvodu, že ide o oveľa lacnejšiu metódu odstránenia poškodení na karosérii. Overte si vopred u poisťovne, ktoré servise s ňou majú zmluvu. Servise so zmluvou za vás vybavia všetky formality ohľadom preplatenia škôd. Oprava karosérie touto metódou je nielen lacnejšia, ale i rýchlejšia. Nebudete bez auta týždne, ale len 1 až 3 dni. Presný termín opravy vám dokážu v servise povedať na počkanie podľa rozsahu poškodení.

PDR oprava bez chemikálií

Pri PDR oprave sa využíva len sada na opravu preliačin. Nevyužívajú sa žiadne chemikálie a iné škodliviny, ktoré ničia životné prostredie. Sada na opravu preliačin vyzerá ako mix nástrojov zubára a chirurga. Rôzne kladivká a háky dokážu robiť zázraky. Dôležitým faktorom je technika opravy. Skúsený technik s jemnými rukami a citom s nástrojmi preliačiny vytiahne alebo vytlačí. Vyťahovanie sa realizuje na častiach vozidla, kde sa nedá dostať k preliačine zvnútra. Na ostatných častiach auta sa preliačiny vytláčajú.

Kedy PDR metódu nemožno použiť

Nie všetky preliačiny sa dajú opraviť PDR metódou. Zájdite do servisu, kde rozsah poškodenia zhodnotia behom pár minút. V zásade nemožno preliačiny opraviť v dvoch situáciách. Prvá nastane vtedy, keď v preliačine vznikli poškodenia laku. Druhou príčinou, kedy sa PDR metóda nedá použiť, je za stav preliačiny s ostrým ohraničením.