V ktorej krajine ste, takým jazykom hovorte

0
1891

Možno aj vy patríte medzi šťastlivcov, ktorí sa chystajú vycestovať po Európe na výlety a poznávacie zájazdy. Alebo možno patríte do skupiny ľudí, ktorí opúšťajú rodné Slovensko a hľadajú nové pôsobisko napríklad v inej krajine Európy. Bránou do tohoto sveta nie je nič iné, ako naučiť sa „cudzí“ jazyk.

Veľká Británia, Nemecko, susedné Rakúsko, Francúzsko ale aj Švajčiarsko a mnoho iných krajín, ponúka pre Slovákov lepšie životné a pracovné podmienky ako doma. Mnohí majú odvahu a vycestujú, niektorí sa obávajú jazykovej bariéry alebo ťažkostí s hľadaním práce. A ako to vlastne v takých krajinách je a aký jazyk potrebujete?

Anglický jazyk a jeho krajiny

Najčastejšie a hlavne najdlhšie vyhľadávanou krajinou pre prácu s lepším zárobkom ako aj sociálnymi podmienkami je Veľká Británia a Írsko (hovorovo Anglicko s Írskom). Hlavné mesto Anglicka – Londýn, je tak isto veľmi zaujímavým mestom aj z hľadiska výletov a rôznych poznávacích zájazdov. Pre Slovákov je táto krajina spolu s Írskom lákadlom a veľkou výhodou je spoločný jazyk týchto dvoch krajín.

Hlavným jazykom pre tieto dve krajiny je samozrejme anglický jazyk, ktorý má v každom kúte krajiny inú podobu – tzv. nárečie (hovorovo slang). Žiaľ v týchto dvoch krajinách je vysoké percento imigrantov, poniektorí sú už považovaní za domácich, a tak nie je jednoduché počuť čistú angličtinu.

V slovenských školách sa počas vyučovania učí a pripravuje práve na britskú angličtinu, nie tú americkú. Žiaľ príprava v škole na život v anglicky hovoriacej krajine nestačí a preto ak ste sa rozhodli navštíviť takúto krajinu, určite vám pomôže absolvovanie kurzu.

Práve s univerzitou v Cambridge je prepojená jazyková škola VOLIS Academy, ktorá využíva Callanovu metódu učenia. Pre vás to znamená otestovanie vašich znalostí zadarmo, pridelenie podľa výsledku určitej skupine a následne navštevovanie hodín kurzu. Vyučovanie v určitej úrovni anglického jazyka, ktorú ovládate vás zdokonalí v rozprávaní aj písaní a vaša slovná zásoba sa za každým absolvovaným kurzom zväčší približne o 300 slov.

Nestane sa vám tak, že by ste sa nevedeli vyjadriť po anglicky a váš život bude ľahší v každej jednej krajine Európy. Keďže anglický jazyk, patrí k najviac rozšíreným jazykom v Európe.

Nemecký jazyk

Pri slovnom spojení “nemecký jazyk” si azda každý v prvom rade spomenie na Nemecko. Nemčina sa však používa aj v krajinách ako Rakúsko a Švajčiarsko. Ovládať nemecký jazyk by preto malo byť nepísaným pravidlom Slovákov – veď naša krajina priamo susedí s Rakúskom a mnoho Slovákov každodenne dochádza za prácou napríklad do Viedne.

Mnoho Európanov ovláda tento jazyk a na slovenských školách je druhým najčastejšie vyučovaným jazykom. Ak sa chystáte odcestovať do Nemecka, Rakúska či Švajčiarska, rozhodne si nechajte otestovať vaše skúsenosti a znalosti v nemeckom jazyku.

Väčšina jazykových akadémií vám vie navrhnúť dokonalé individuálne kurzy nemčiny napr. v Bratislave a naučí vás ako nové slovíčka, tak i doplní vaše nedostatky. Profesionálny učiteľ nemeckého jazyka sa vám bude venovať všetok čas a vy sa môžete pripraviť na váš pobyt v zahraničí.

Francúzsky jazyk

Krásny, spevavý ale aj skutočne náročný francúzsky jazyk sa Slovákom učí naozaj ťažko. Rozdielne rody, časy aj slovíčka vedia kvalitne popliesť hlavu. Taktiež nájsť si prácu alebo študovať vo Francúzsku znamená veľkú výzvu. Francúzskym jazykom sa však dohovoríte nielen vo Francúzsku, ale aj takom Belgicku, alebo Švajčiarsku. Dokonca mnoho Talianov ovláda tento starý jazyk.

Na Slovensku sa nájde málo jazykových škôl, ktoré dokážu pripraviť na maturitu z francúzskeho jazyka alebo na pracovný pohovor. Výučbe aj tohoto jazyka sa napríklad venuje vyššie spomínaná jazyková akadémia, ktorá ponúka rôzne kurzy francúzštiny v Bratislave. A je len na vás či si zvolíte navštevovať skupinové doučovanie alebo individuálny kurz.

Učitelia v jazykovej akadémii vás dokážu pripraviť aj na rozdiely vo francúzskom jazyku, ktoré sú v každej krajine iné. Výslovnosť niektorých slov je na severe Francúzska iná ako na juhu. Tak isto aj v Belgicku či Švajčiarsku. Vo Francúzsku sa taktiež nachádza mnoho prisťahovalcov a rôznych kultúr, čiže francúzsky jazyk prešiel mnohými zmenami.

Španielsky jazyk

Jedným z pomerne rozšírených a zároveň veľmi obľúbených jazykov na Slovensku, sa stala španielčina – postupne sa začína vyučovať aj na školách. Veľkou škodou je postupné znižovanie používania tohto jazyka na celosvetovej úrovni. Tento ústup súvisí s migráciou Španielov do iných krajín, pretože spolu s ich odchodom klesá v samotnom Španielsku pôrodnosť a tým sa v tejto krásnej krajine čoraz viac rozmáha iný (väčšinou anglický) jazyk.

Španielčina sa používa najmä v Španielsku a Portugalsku a mimo Európy je najviac rozšírená v Južnej Amerike. Práve odtiaľto je v Španielsku najviac imigrantov, ktorý prichádzajú za prácou do Európy.

Nájsť vhodného učiteľa španielskeho jazyka na slovensku sa však môže zdať ako problémom, no nie je tomu tak. Akadémie v Bratislave zamestnávajú kvalitne vzdelaných učiteľov španielčiny. Vy sa tak môžete prihlásiť na kurz španielskeho jazyka, či už ste začiatočník alebo pokročilý. Vďaka kurzom v jazykovej akadémii bude váš pobyt aj život vo španielsky hovoriacej krajine hračkou.

Dosiahnuť svoj cieľ môžu deti za pomocí jazykového kurzu alebo letného jazykového tábora. Zaiste si nájdete svoju cestu k jazyku a doma sa so svojimi deťmi budete predbiehať kto vie viac a lepšie.