Tinkov po budúcej sezóne skončí s cyklistikou

0
1953

Oleg Tinkov v exkluzívnom rozhovore pre Cyclingnews odhalil, že sponzor Tinkoff Bank skončí po budúcej sezóne so sponzorovaním tímu a Tinkov ho zároveň odpredá niekomu inému.

Ruský majiteľ klubu prezradil, že za jeho rozhodnutím stoja komerčné rovnako ako aj osobné dôvody. Sponzor Tinkoff Banka si po piatich rokov sponzorovania splnil svoje marketingové ciele a Tinkov toho má dosť z dôvodu, že ho nikto nepodporil v snahe zmeniť obchodný model cyklistiky a zmenšiť závislosť tímov na sponzoroch.

Tinkov sa momentálne nachádza na tímovom kempe na Kanarárskych ostrovoch a jazdcov už aj stihol so svojim rozhodnutím oboznámiť. V súčasnej zostave majú zmluvu presahujúcu rok 2016 iba Peter Sagan a Rafael Majka, čiže Tinkovov odchod zasiahne iba minimum z nich.

CEO tímu (Tinkoff-Saxo) Stefano Feltrin sa po majiteľovom oznámení pustil do práce nájsť nového sponzora a majiteľa tímu. V prípade, že sa mu nepodarí oboch kandidátov, tak sa tím po sezóne 2016 rozpustí.

Zmena sponzora a osobné dôvody

tinkov

Tinkoff Bank nie je podľa Tinkovových slov globálnou bankou a počas piatich rokov sponzorovania toho jeho banka spravila najviac čo mohla. Počnúc rokom 2017 sa banka preorientuje zo sponzorovania na televíznu reklamu.

To by situácii ešte nevadilo, avšak Tinkova pred investovaním vlastných peňazí do tímu odrádza hlavne nespolupráca ostatných osôb v cyklistike zameraná na zmenu obchodného modelu. Tinkov sa snažil jednať s organizáciami UCI, ASO, nájsť nové zdroje príjmov prostredníctvom televíznych práv, predajom suvenírov a lístkov, avšak nadarmo.

Ruský milionár má pravdu. Šport je priveľmi závislý na sponzoroch a tímy sa nevedia sami uživiť bez podpory zvonku. A to ani napriek veľkej obľube cyklistiky. Súčasný obchodný model je teda neudržateľný a šport bude mať v budúcnosti ťažkosti.

Navrhované riešenia

Cyklistika potrebuje podľa Tinkova myslieť dopredu na dlhšiu dobu ako 12 mesiacov. To nestačí. Tímy by mali dostávať WorldTour licenciu na minimálne päť rokov a myslieť dopredu. Športu by sa taktiež hodil prestupový trh, tak ako vo futbale. Tímy by potom mohli predávať jednotlivých cyklistov a zarábať ďalšie peniaze.

Budúcnosť tímu Tinkoff-Saxo teraz visí na vlásku. Jedným z možných kupcov tímu by mohol byť predošlý majiteľ Bjarne Riis. Tinkovov odchod našťastie ešte neovplyvní tipovanie na výsledky tímu (napríklad na http://extra.bet365.com/news/sk/cyklistika) počas roku 2016, avšak čokoľvek po tomto dátume je momentálne maximálne nejasné.