Prečo vykurovať tuhým palivom?

0
1260

Vykurovanie domácnosti patrí medzi významne položky rodinných rozpočtov, a práve preto sa mnohé rodiny snažia nájsť čo najvhodnejšie riešenie v podobe zdroja vykurovania, ktoré bude cenovo dostupné. Ak hľadáte praktické riešenie, ktoré nenaruší váš rozpočet, v tom prípade siahnite po tuhom palive, ktoré si obľúbite okamžite. Pýtate sa, prečo vykurovať práve tuhým palivom? Aké výhody poskytuje? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami a rozlúčte sa s vysokými účtami za energie, ktoré budú už minulosťou!

Aké tuhé palivá poznáme?

Rozlišujeme dva druhy tuhých palív: uhlie a biomasu. Čo sa týka vykurovania za využitia uhlia, o tomto type paliva možno povedať, že sa postupom času dostáva do úzadia, aj napriek tomu, že je cenovo dostupné a pomerne rýchlo dokáže vyhriať danú miestnosť. Avšak, väčšina slovenských domácnosti uprednostňuje vykurovanie biomasou, kde môžeme zaradiť aj drevo. Po zvýšení ceny uhlia ľudia v rodinných domoch kúria tradičným drevom, čo je okrem iného omnoho ekologickejšie v porovnaní s uhlím. Na druhej strane je veľkou výhodou uhlia fakt, že ho môžeme zaobstarať za skutočne nízku cenu, ktorá je až niekoľkonásobne výhodnejšia ako cena plynu. Ani obsluha nie je príliš náročná  – pri lepších modeloch kotlov sa dopĺňanie do zásobníkov vykonáva zhruba jeden krát za deň až dva.

Ako mám vybrať vhodný zdroj vykurovania?

Ak ste sa rozhodli zakúpiť krby či krbové kachle, pravdepodobne si kladiete otázku, aký zdroj vykurovania bude pre vás najvhodnejší. Hlavné faktory, ktoré by ste mali zvážiť, je najmä počiatočná investícia do vykurovacieho zariadenia a následne náklady za prevádzku. V prípade dreva je cena individuálna a odvíja sa skôr od toho, odkiaľ drevo nakupujete. Kachle sú pomerne cenovo výhodné, keďže ročne môžete ušetriť niekoľko percent za energie! Cena plynu je v porovnaní s drevom omnoho vyššia, avšak v porovnaní s cenou elektriny je nižšia.