Pôrod neraz sprevádza aj inkontinencia

0
1717

Jednou z častých príčin vzniku inkontinencie u žien je i pôrod, respektíve tehotenstvo. Akoby toho na jednu čerstvú mamičku nebolo dosť, ešte ju trápi aj inkontinencia po pôrode. Ale skutočne, nie je to problém ojedinelý a aj preto stojí za to o ňom hovoriť.

Príčiny vzniku inkontinencie

Inkontinencia, t.j. samovoľný únik moču vzniká najčastejšie v dôsledku narušenia základných funkcií dolných močových ciest, ktoré býva zapríčinené viacerými faktormi. Jedným z rozšírených dôvodov je i tehotenstvom či pôrod. Ako a koho postihne tehotenská alebo popôrodná inkontinencia?

Inkontinencia v tehotenstve

Málokto tuší, keďže sa o tom príliš nehovorí, že až viac ako polovica žien sa sťažuje na inkontinenciu počas tehotenstva. Na vine sú zvyčajne hormonálne zmeny počas gravidity, ako aj veľký tlak plodu na panvové dno budúcej mamy. Aj zmeny maternice menia anatomické pomery v malej panve i v brušnej dutine, a keďže stále väčšia maternica zaberá priveľa miesta, tlačí na okolité orgány, aj na močový mechúr, ktorý je v jej blízkosti. Z toho dôvodu nejedna budúca mamička neúmerne často močí, prípadne dochádza až k samovoľným únikom moču. Niekedy je to už skutočne pri akomkoľvek pohybe, stačí sa zohnúť, zatlačiť na bruško, zakašľať, kýchnuť alebo sa zasmiať a moč nechcene unikne. Ako isto uznáte, toto je veľmi nemilý sprievodný jav tehotenstva. Ženy sú preto v takom prípade nútené používať aj inkontinenčné pomôcky na únik moču, aby zvyšok gravidity nejako ustáli.

Pôrod a inkontinencia

Ďalšia etapa zvýšeného tlaku na močové ústrojenstvo a na svalstvo panvového dna nastáva počas pôrodu. Samotné pôrodné kontrakcie tlačia na močový mechúr, ako aj na močovú rúru, čo neraz spôsobí samovoľné úniky moču. V takom prípade nepomôžu ani vlhčené utierky pre inkontinentných, jednoducho to treba pretrpieť a počkať na to, až sa svaly panvového dna po pôrode znovu roztiahnu a uvoľnia. Po pôrode sa zaručene vrátia do pôvodného stavu, len im to istý čas potrvá.

Popôrodné obdobie sprevádza samovoľný únik moču

Aj počas obdobia po pôrode, ktoré je síce len prechodné, ale môže trvať rôzne dlho, môžu ženy trpieť únikmi moču, pretože zvierače ešte nedržia tak, ako by mali. Ako sa však zmenšuje maternica, navrátia sa aj staronové rozmery celej brušnej dutiny i malej panvy.

Vydržte to preto. A hoci môžu byť prvé dni po pôrode nepríjemné aj kvôli neželaným únikom moču, s dobrými urologickými vložkami to nejako pretrpíte. Toto kritické obdobie Vám pomôže zvládnuť aj kvalitná kozmetika, napríklad zinkový krém TENA Zinc Cream, vďaka ktorej predídete neželaným komplikáciám či infekciám.

A budete sa naplno tešiť z bábätka a všetkých radostí, ktoré materstvo so sebou prináša.