Na detailoch záleží. Ktoré dverové doplnky by vám nemali chýbať

0
1031
Na detailoch záleží. Ktoré dverové doplnky by vám nemali chýbať

Súhrn detailov tvorí veľký celok, ktorý v závere dokáže zmeniť vzhľad i funkčnosť mnohých vecí. Presne takto to funguje so vstupnými dverami do domu alebo bytu. Vchodové dvere si viete rôznymi doplnkami vyšperkovať k dokonalosti a zvýšiť tak komfort svojho bývania.

Exteriérové doplnky k dverámNa detailoch záleží. Ktoré dverové doplnky by vám nemali chýbať

Exteriér vchodových dverí je prvé, čo vidí každá návšteva. Vstupné dvere sú vlastne vizitkou majiteľa a celého domu. Môžu byť čerešničkou k dokonalosti a funkčnosti, a preto si zaslúžia adekvátnu výzdobu vo forme doplnkov dverí. Medzi najviac využívané dverové doplnky sa zaraďujú menovky. Menovky nepatria len na vchodové dvere bytov v panelákoch. Môžu byť taktiež zaujímavým doplnkom vchodov rodinných domov. Menovky môžete pripevniť na poštovú schránku, na záhradnú bránku alebo priamo na dvere. Pri výbere menoviek prihliadajte na materiál a farbu, ktoré musia ladiť s dvermi. Záležať si dajte aj na výbere štýlu písma na menovke. Veľmi efektne vyzerajú na dverách klopadlá. Klopadlá plnia skôr estetickú funkciu a vypovedajú o odlišnosti majiteľa domu. Preto ak nechcete zapadnúť do priemeru, namontujte si na dvere efektné klopadlo napríklad v tvare levej hlavy či koňa. Chcete ochrániť vstupné dvere pred poveternostnými podmienkami? Vsaďte na striešky nad dvere. Striešky nad dvere zvýšia životnosť dverí a zároveň eliminujú nutnosť ich čistenia. Striešky ochránia nielen dvere, ale aj priestor okolo dverí. Striešky vám prídu vhod taktiež vtedy, keď budete v daždi hľadať kľúče. Zabudnúť nemôžeme ešte na jeden exteriérový dverový doplnok – madlá. Dverové madlá je častejšie vidieť na dverách firiem a polyfunkčných budov. Čoraz viac ich však využívajú majitelia rodinných domov, ktorí vedia, že madlá sú trendové, oveľa lepšie sa s nimi manipuluje ako s kľučkou a doplnia celkový ráz modernej architektúry domu.

Interiérové doplnky k dverám

Interiérové dverové doplnky slúžia na ozdobu, ochranu a zvyšujú bezpečnosť bývania. Snáď neexistujú vchodové dvere, ktoré by nedisponovali priezorníkom. Priezorník, ľudovo nazývaný kukátko, vám nedovolí do domu pustiť nevítaného návštevníka. Často však slúži aj na nenápadné špehovanie. Veď ľudia sú tvory zvedavé. Priezorníky sa dajú plne prispôsobiť dizajnu dverí vďaka rôznej povrchovej úprave. Ak vás omrzí klasika, môžete si kúpiť videokukátko. Pomocou digitálneho kukátka budete mať pod kontrolou celé okolie vstupných dverí. Predovšetkým rodiny s deťmi ocenia dverové zarážky. Už nikdy viac vás nebudú trápiť diery v stenách alebo popukaný povrch dverí. Dverová zarážka sa dá na podlahu prilepiť, priskrutkovať a dokonca existujú zarážky voľne stojace. V oblasti dizajnu sa vo výbere nemusíte obmedzovať.  Zarážky sa vyrábajú v rôznych farbách, tvaroch, veľkostiach a z rôznych materiálov. Na záver spomenieme doplnok, ktorý by vám nemal chýbať, ak vám záleží na bezpečnosti domácnosti. Týmto doplnkom je poistná retiazka. Poistná retiazka stojí pár eur, ale dokáže zabrániť vniknutiu násilníka alebo neželanej osoby do domu. Retiazka by nemala chýbať ani v domácnostiach s malými deťmi. Vďaka retiazke nebudete mať obavy, že si dieťa samé otvorí dvere a vybehne na ulicu.