5 krokov pri výbere bezpečnostného trezora

0
837
5 krokov pri výbere bezpečnostného trezora

Bezpečnostné trezory nepatria len do bánk alebo štátnych inštitúcií. V súčasnosti sú dostupným produktom, ktorý dobre poslúži v každej domácnosti. V trezore sú uložené veci v bezpečí, všetko cenné máte neustále po ruke a môžete pokojne spávať.

Prvý krok – umiestnenie trezora

Trezor nemôže byť len tak ledabolo umiestnený na očiach. Vždy je potrebné pre neho nájsť miesto, ktoré bude dodatočnou ochranou samotného trezora. Tak ako musí mať poštová schránka správnu pozíciu pred vašim domom, je potrebné nájsť miesto pre váš trezor. Dokonca aj voľne stojace trezory je vhodnejšie ukotviť do skrine. Najbezpečnejšie je zabetónovať trezor do podlahy alebo ho zamurovať do steny. Ide síce o prácnejšie typy montáže, ale enormne zvýšia bezpečnosť. Apropo aj spomínané schránky na poštu je lepšie kupovať ako poštové schránky zaistené proti vybratiu zásielky.

Druhý krok – neprekonateľný zámok

Uzamykanie trezoru je jeden z najdôležitejších parametrov bezpečnosti. Staré typy trezorov sa uzamykali len klasicky na kľúč. Aj dnes sa dajú kúpiť takéto trezory, ktoré patria k najlacnejším. Oveľa bezpečnejšie je uzamykanie na odtlačok prsta alebo nasnímaním dúhovky oka. Zlatým cenovým stredom sú trezory, ktoré sa otvárajú elektronickým zámkom na číselný kód. Niektoré trezory môžu mať kombinované uzamykanie.

Tretí krok – odolnosť trezora

Veľa ľudí pri kúpe trezora berie ohľad len na bezpečné uzamykanie a zabúdajú na ostatné prvky bezpečnosti. Napríklad na ohňovzdornosť. Ohňovzdorné trezory sú rozdelené do tried podľa toho, koľko minút dokážu odolávať vysokej teplote a žiaru ohňa.  Na škodu nie je ani informácia o tom či je trezor vodovzdorný.

Štvrtý krok – veľkosť trezora

Uvedomte si, že trezory nie sú pokladničky. Rozmer trezora je kľúčovým údajom pre ľudí, ktorí chcú v trezore schovávať väčšie predmety ako zbrane alebo cenné zbierky. Samozrejme, že na doklady a peniaze vám bude stačiť trezor menšieho rozmeru. Vopred si overte aj váhu trezoru. Niektoré väčšie by ste len veľmi ťažko vyviezli výťahom a dokonca môžu nadmerne zaťažiť podlahu.

Piaty krok – bezpečnostný certifikát

Nikdy sa neulakomte na trezory bez bezpečnostného certifikátu. Certifikát vydávajú skúšobné ústavy, ktoré majú akreditáciu na vydávanie certifikátov. U takéhoto trezora si môžete byť istí, že prešiel náročnými skúškami a odolá aj skúseným zlodejom.