Podľa čoho vybrať „správne“ žalúzie do vašej domácnosti?

0
1000
Podľa čoho vybrať „správne“ žalúzie do vašej domácnosti?

Pomenovanie žalúzie sa používa pre rôzne produkty tieniacej techniky. Už dávno nejde len o klasické žalúzie ovládané retiazkou. Ak však klasické žalúzie naozaj hľadáte, máte na výber z viacerých typov a možností. Aké ďalšie varianty žalúzií môžete svojim oknám dopriať?

Vnútorné horizontálne žalúzie sa najčastejšie používajú do plastových, hliníkových okien a drevených okien, ich výhodou je, že ich môžete vďaka širokej ponuke farieb a imitácií dreva zladiť priamo s vašimi oknami či interiérom. Prečo sú také populárne? Sú mimoriadne cenovo dostupné a dovoliť si túto ochranu pred slnkom či zvedavými pohľadmi okolia, môže naozaj každý. Horizontálne žalúzie slúžia predovšetkým k zatieneniu, no tiež k získaniu súkromia.

„Kancelárske“ žalúzie do obývačky? Áno!

Ďalšou možnosťou vnútorného zatienenia sú vertikálne žalúzie. Obvyklým mýtom je, že sú určené len do pracovného prostredia – do kancelárie. Samozrejme, vertikálne žalúzie sa pred rokmi, keď sa o nich začalo ako o tieniacej technike hovoriť, do kancelárií húfne inštalovali, bolo to ich najbežnejšie a najčastejšie využitie.

Platilo to však v časoch, keď nebolo veľmi z čoho vyberať, a už vôbec ste nemali k dispozícii desiatky typov, farieb a rôznych prevedení. Nie je ničím nezvyčajným umiestniť ich nielen do obývacích miestností v dome či byte, ale aj do spální alebo detských izieb či pracovní.

Exteriérové žalúzie ako náhrada klimatizácie?

Príjemná teplota v horúcich mesiacoch je snom všetkých. Doprajte si štýlové zatemnenie a uchovajte v miestnosti príjemnú teplotu aj počas letných mesiacov vďaka vonkajším žalúziám. Exteriérové žalúzie sú moderným a zároveň mimoriadne funkčným prvkom pre váš dom.

Zabraňujú slnečným lúčom i horúčavám prejsť cez sklenené okenné tabule, a tým aj bránia aj ohrievaniu miestnosti. Asi ste to netušili, no exteriérové tienenie dokáže teplotu v miestnosti znížiť až o 10 °C.

Čo by ste povedali na plissé?

Plisované žalúzie, skrátene plissé – je látkové tienenie, ktoré je veľmi moderným spôsobom zatienenia príbytku. Pri plissé žalúziách je látka je poskladaná do harmoniky, sťahuje sa a vyťahuje pomocou profilov. Môže byť len z jednej látky, no tiež môže pozostávať z dvoch látok, aby ste mali k dispozícii možnosť zatienenia a pri stiahnutí druhej látky možnosť zatemnenia. Je len na vás, čo si domov vyberiete – zvolíte interiérové tienenie, exteriérový variant alebo štýlovú látkovú verziu žalúzií?

 

Zdroj obrázka: pixabay.com