Medzinárodný roaming za pár centov

0
1866

Zime ešte zďaleka nekončí. Dá sa povedať, že vlastne ani nezačala. Poriadne snehové prehánky zaplavili Európu až po novom roku. Mnoho lyžovaniachtivých ľudí začne okupovať lyžiarske strediská. O rakúskych Alpách ani nehovoriac. Tisíce Slovákov sa tam vyberie s celou svojou rodinou, aby si aspoň raz do roka dosýtosti zalyžovali, pokochali sa poriadnymi veľhorami a vôbec, aby sa dokonale zrelaxovali.

Na zimnú dovolenku patrí okrem najmodernejšieho lyžiarskeho výstroja a trendového oblečenia aj mobilný telefón do vrecka. Nečudo, dnes moderný smartfón ponúka okrem telefonovania aj možnosť sms-kovania a surfovania na internete. Ďalej alternuje peňažnú hotovosť a platobnú kartu, poskytuje spoľahlivého navigátora, no skrátka je toho viac než dosť prečo by sme naň nemali zabudnúť. Bez mobilného telefónu dnes naozaj fakticky nič nevybavíte a nezariadite, obzvlášť v cudzine, kaď nemáte aktívny roaming v zahraničí.

Kedysi ste platili horibilné roamingové poplatky

Nemusíme vám pripomínať, že ceny hovorov, sms-kovania a prenos internetových dát bol ešte donedávna dosť nákladnou záležitosťou. A preto priemerní Slováci používali v cudzine svoj mobilný telefón iba v tých najnevyhnutnejších situáciách. Väčšinou po príchode na miesto dovolenky zavolali domov, že sú už na mieste, prípadne si privolali záchranárov pri úraze na svahu. A na internet sa pripájali naozaj len výnimočne.

Zásah Európskej únie všetko zmenil

Dnes je situácia na mobilnom trhu nasledovná. Európska únia zatlačila na telefónnych operátorov v tom zmysle, aby ich klienti mohli využívať služby v zahraničí v rovnakej cenovej relácii ako doma. Toto opatrenie má svoje odpodstatnenie. Najmä obyvatelia postkomunistických krajín tak nemusia rátať každý cent a rozmýšľať, či si kúpiť kredit do svojho mobilného telefónu, alebo niečo iné, rovnako dôležité.

Nielen telefonovanie je lacnejšie

Od 15. júna 2017 sa teda ceny miestnych a roamingových hovorov teoreticky mali zjednotiť. Pravda, mnohí telefónni operátori sa snažia toto nariadenie všemožne obchádzať, no napriek tomu si konečne môžeme dopriať volať, sms-kovať a surfovať po internete dosýtosti. Presne toľko, koľko naozaj potrebujeme. Ak chceme zavolať domov a podeliť sa so svojimi dojmami z lyžiarskeho svahu, nemusíme rátať drobné. Zavoláme a hotovo. Alebo, ak chceme poslať fotku z večernej zábavy v horskom hoteli, žiadny problém.Vaši blízki tak môžu v momente obdivovať krásu a pohostinnosť rakúskych Álp.

Základná ponuka bežnému zákazníkovi postačí

Ako sme povedali, roamingové poplatky sa zlúčili s cenami miestnych hovorov. Lenže stále je tu priestor na ešte výhodnejšie využívanie vášho mobilu. Záleží len od vás, koľko ste ochotní investovať tak, aby sa vám vynaložená suma rentovala. Isteže, keby ste si zakúpili celoročný paušál, máte po starostiach, nemusíte sa o nič starať. Ale načo platiť zbytočne za to, čo nikdy neprevoláte a nepresurfujete.

Skúste najskôr využiť základnú ponuku. Napríklad taký paušál pri ktorom platíte len to čo spotrebujete. V rámci neho vás vyjde minútový hovor na štyri centy. Jednoducho ju vložíte do vášho mobilného telefónu a voláte, alebo sms-kujete a surfujete po internete. Nemusíme vám ani vravieť, že za tie štyri centy si bohato splníte váš bežný limit.

Balíček dát a celoročný paušál si nájdu svojich zákazníkov

Ak patríte medzi náročnejších používateľov mobilného telefónu, je možne si zakúpiť rôzne balíčky k tejto základnej ponuke. Chcete viac surfovať po internete? Nech sa páči. Len za dve eurá dostanete jeden gigabajt navyše, čo je už slušný objem dát, nech ich už využijete načokoľvek.

K základnému balíčku telefónnych operátorov existuje možnosť prikúpenia nielen objemu dát. Čiže, ak radšej viac telefonujete, tak si zakúpite dáta špeciálne na telefonovanie prostredníctvom služby VoLTE, ktorá umožňuje aj prenos videa v HD kvalite. Čo by vám sedelo najviac, na to prídete samozrejme až praxou. Pre podnikateľov príde zase vhod celoročný paušál.

Ani národný roaming vás neoberie o vaše peniaze a čas

Na jedno vás ale musíme upozorniť. Niektorí poskytovatelia mobilných frekvencií nemajú v súčasnosti vykrytý celý priestor Slovenska, takže musia používať frekvencie svojej konkurencie. Tento spôsob sa nazýva národný roaming, ceny však napriek tomu zostávajú nezmenené. Akurát sa môže stať, že rýchlosť prenosu dát sa v sieti konkurencie spomalí približne o polovicu, no túto skutočnosť de-facto ani nepocítite. Pokiaľ svoj mobilný telefón využívate bežným spôsobom naozaj sa nemusíte ničoho obávať.

Bez základnej sim – karty dovolenka v zahraničí nemá význam

Sim-kartu si zakúpite na príslušných predajných miestach telefónnych operátorov, poprípade si ju objednáte priamo prostredníctvom internetovej stránky. Zaplatíte vopred, alebo až po doručení kuriérom. Sim-kartu si vložíte do vášho mobilného telefónu a hotovo. Smelo tak na alpskú zimnú lyžovačku bez obáv, že zostanete odrezaní od okolitého sveta.

Využite rôzne zľavnené ponuky

Jedna dôležitá poznámka na záver. Telefónni operátori zvyknú ponúkať rôzne akcie, zľavy a bonusy. Tie sú najdostupnejšie pri nákupe viacerých produktov a služieb. Napríklad k novému mobilnému telefónu dostanete ako bonus  zaujímavý objem dát, podporné služby, a pod. Čím viac si zakúpite, tým menej vás vyjdú jednotlivé položky. Nezabúdajte na to.